Sprache auswählen
Tour hierher planen Tour kopieren
Radtour empfohlene Tour

Der Prager Weg - durchs Land der Herren von Pernštejn

Radtour · Südmähren
Verantwortlich für diesen Inhalt
Tourismuszentrale Südmähren Verifizierter Partner  Explorers Choice 
  • Klášter Porta Coeli v Předklášteří
    Klášter Porta Coeli v Předklášteří
    Foto: Ondřej Driml, CC BY, Tourismuszentrale Südmähren
m 600 500 400 300 200 40 35 30 25 20 15 10 5 km

Trasa vede krajinou ovládanou jedním ze šlechtických rodů Pernštejnů. Na trase mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Tišnov vás čeká především přírodní scenérie, tvořené řekou Svratkou.

mittel
Strecke 40,1 km
3:13 h
259 hm
579 hm
621 hm
249 hm

Výlet začíná na železniční stanici v Bystřici nad Pernštejnem. Z nádraží Bystřice nad Pernštejnem se nejdříve vydáte do centra města. Z náměstí se pak pokračujete po Pražské stezce směr Nedvědice. Pojedete po silnici  upravenou vesničku Věchnov. Za ní následuje vrchol stoupání a sjezd k hradu Pernštejn. Po té následuje další sjezd do Nedvědice. Chcete-li vidět centrum, udělejte si zajížďku z trasy vlevo před železničním přejezdem. Mezi Nedvědicí a Doubravníkem pojedete po silnici II. třídy. Přes Černvír se pokračujete do Doubravníku, jemuž dominuje gotickorenesanční kostel Povýšení sv. Kříže s hrobkou Pernštejnů. Zde odbočíte vlevo ze silnice a ponoříte se do údolí. Silnice a Pražská stezka po 2 km hlavní osu údolí opouští a vystoupá přes Běleč a  zamíří k Lomnici. Pak následuje průjezd Šerkovicemi a Lomničkou. V Lomničce stezka uhýbá vlevo a míří do Tišnova. Držíte-li se pravého břehu Besénku cyklostezkavás dovede do Předklášteří. Od tud je už jen skok do Tišnova.

Autorentipp

V Černvíru navštivte krytý dřevěný most přes Svratku z r. 1718.V Předklášteří stojí za návštěvu klášter cisterciáckého řádu Porta coeli.

Profilbild von Dung Duong
Autor
Dung Duong
Aktualisierung: 01.03.2019
Schwierigkeit
mittel
Technik
Kondition
Erlebnis
Landschaft
Höchster Punkt
621 m
Tiefster Punkt
249 m
Beste Jahreszeit
Jan
Feb
Mär
Apr
Mai
Jun
Jul
Aug
Sep
Okt
Nov
Dez

Wegearten

Asphalt 4,39%Naturweg 0,94%Pfad 1,34%Schieben 2,65%Straße 64,28%Unbekannt 26,37%
Asphalt
1,8 km
Naturweg
0,4 km
Pfad
0,5 km
Schieben
1,1 km
Straße
25,8 km
Unbekannt
10,6 km
Höhenprofil anzeigen

Sicherheitshinweise

Mezi Nedvědicí a Doubravníkem pojedete po silnici II. třídy, která je dosti frekventovaná. Proto výlet v tomto úseku nedoporučujeme rodinám s malými dětmi.

Weitere Infos und Links

http://www.portacoeli.cz/

Start

Bystřice nad Pernštejnem (570 m)
Koordinaten:
DD
49.513401, 16.248632
GMS
49°30'48.2"N 16°14'55.1"E
UTM
33U 590384 5485279
w3w 
///sperrte.klempnerin.entzog
Auf Karte anzeigen

Ziel

Tišnov

Wegbeschreibung

Výlet začíná na železniční stanici v Bystřici nad Pernštejnem a končí na železniční stanici v Tišnově. V jeho první části převažuje jízda z kopce, takže jej např. při dřívějším ukončení na železniční stanicí v Nedvědici mohou absolvovat i rodiny s dětmi. Z nádraží Bystřice nad Pernštejnem se nejdříve vydáte do centra města, kde můžete obdivovat kostel sv. Vavřince, kašnu s plastikami sv. Cyrila a Metoděje nebo navštívit expozici Městského muzea v budově radnice. Z náměstí se pak vydáte po Pražské stezce (značené cyklotrase č. 1) směr Nedvědice. Pojedete po silnici nejdříve přes sympaticky upravenou vesničku Věchnov. Za ní následuje vrchol stoupání a dlouhý sjezd přes Býšovec k hradu Pernštejn.

  

Na Pernštejně, který je jeden z nejkrásnějších a nejzachovalejších hradů v ČR, mají na 1. nádvoří stojany na kola. Prohlídkový okruh je jeden základní a tři výběrové, které je možno absolvovat po předchozí domluvě. Na hradě návštěvníka především upoutá jeho dominantní poloha na vysoké skále a interiéry gotické i novější. Po prohlídce následuje další sjezd do Nedvědice. Tento městys je pozoruhodný atraktivní polohou na březích Svratky. Chcete-li vidět centrum, klidně si udělejte krátkou zajížďku z trasy vlevo před železničním přejezdem.

  

Mezi Nedvědicí a Doubravníkem pojedete po silnici II. třídy, která je dosti frekventovaná. Proto výlet v tomto úseku nedoporučujeme rodinám s malými dětmi. V Černvíru vás upoutá původně románský kostel Nanebevzetí P. Marie působivý svou polohou na opevněném ostrohu. Nebývá otevřen, avšak je možno před ním posedět na lavičce. Hlavní atrakcí vesnice je ovšem krytý dřevěný most přes Svratku z r. 1718. Dalším sídlem na trase výletu je městys Doubravník, jemuž dominuje gotickorenesanční kostel Povýšení sv. Kříže s hrobkou Pernštejnů a velmi pěkně upravené parkové náměstí s majestátnými  stromy, radnicí, pomníkem padlých a sochami světců. Zde odbočíte vlevo ze silnice II. třídy a za Doubravníkem se ponoříte do krajiny, kde řeka Svratka protéká malebným stísněným údolím.

  

Silnice a Pražská stezka po 2 km hlavní osu údolí opouští. Doporučujeme ale zajet až k letovisku Prudká. Prudká není obec, je to skupina obydlí mezi opravdu prudkými okolními srázy. Zde můžete obdivovat peřeje řeky Svratky, krytý dřevěný most z r. 1899, Sokolí skálu, můžete se občerstvit nebo i ubytovat v chatové osadě. Od krytého mostu v Prudké kola otáčíte, vracíte se na Pražskou stezku, po níž vystoupáte přes Běleč a Ochoz a neomylně zamíříte k Lomnici.

  

Lomnice u Tišnova je pozoruhodná židovskou čtvrtí s barokní synagogou a židovským hřbitovem, kde lze najít náhrobky až z 18. století. K židovské čtvrti vás na silnici od Ochozi zavede místní směrovka. Na hlavním náměstí návštěvník zhlédne raně barokní kostel Navštívení P. Marie, radnici a morový sloup. Zámek nad náměstím běžně přístupný není, je v něm škola. Pravým lákadlem je ovšem nová cyklostezka Lomnice - Šerkovice v nádherném přírodním prostředí potoka Besénku. A nejen to. Ještě na území Lomnice na cyklostezce láká k občerstvení atraktivní Penzion Zámecký mlýn. Pak následuje průjezd Šerkovicemi (vpravo od silnice památník partyzánům padlým r. 1945), a Lomničkou, kde doporučujeme přejet na pravý břeh Besénku. Tím pojedete nikoli po hlavní silnici, ale místními komunikacemi a po cyklostezce.

  

V Lomničce Pražská stezka uhýbá vlevo a přes kopec míří do Tišnova. Náš výlet však nabízí i jinou možnost. Držíte-li se stále pravého břehu Besénku, dorazíte k vápencovému lomu, přejedete železniční trať a ocitnete se na úplně nové cyklostezce, která vás po elegantním mostě přes Svratku dovede do Předklášteří. Hlavní pamětihodností je zde klášter cisterciáckého řádu Porta coeli (Brána nebes), v němž sídlí Podhorácké muzeum. Klášter je především proslulý portálem jak vystřiženým z francouzských katedrál. Portál je volně přístupný, do kostela se chodí s průvodcem.

  

Z Předklášteří je už jen skok do Tišnova. Náměstí sice nemá památkový charakter, ale za vidění určitě stojí místní radnice, kostel sv. Václava a funkcionalistická budova spořitelny od B. Fuchse. Nad Tišnovem se vypínají hned dva kopce nabízející krásné rozhledy - Květnice s přírodní rezervací a jeskynním labyrintem a Klucanina s nedávno obnovenou rozhlednou. Až se dostatečně vynadíváte a občerstvíte, můžete dojet na nádraží, kde náš výlet končí.

Hinweis


alle Hinweise zu Schutzgebieten

Öffentliche Verkehrsmittel

mit Bahn und Bus erreichbar

Do Bystřice nad Perštejnem i Tišnova je možné se pohodně dostat vlakovými i autobusovými spoji.

Parken

V Bystřici nad Perštejnem i Tišnově je možné parkovat v ulicích obce.

Koordinaten

DD
49.513401, 16.248632
GMS
49°30'48.2"N 16°14'55.1"E
UTM
33U 590384 5485279
w3w 
///sperrte.klempnerin.entzog
Anreise mit der Bahn, dem Auto, zu Fuß oder mit dem Rad

Ausrüstung

silniční kolo a cyklistická helma


Fragen & Antworten

Stelle die erste Frage

Hier kannst du gezielt Fragen an den Autor stellen.


Bewertungen

Verfasse die erste Bewertung

Gib die erste Bewertung ab und hilf damit anderen.


Fotos von anderen


Schwierigkeit
mittel
Strecke
40,1 km
Dauer
3:13 h
Aufstieg
259 hm
Abstieg
579 hm
Höchster Punkt
621 hm
Tiefster Punkt
249 hm
mit Bahn und Bus erreichbar aussichtsreich Einkehrmöglichkeit kulturell / historisch botanische Highlights faunistische Highlights

Statistik

  • Inhalte
  • Bilder einblenden Bilder ausblenden
Funktionen
Karten und Wege
  • 5 Wegpunkte
  • 5 Wegpunkte
Strecke  km
Dauer : h
Aufstieg  Hm
Abstieg  Hm
Höchster Punkt  Hm
Tiefster Punkt  Hm
Verschiebe die Pfeile, um den Ausschnitt zu ändern.