Sprache auswählen
Tour hierher planen Tour kopieren
Radtour empfohlene Tour

Znojmo Region auf der Mährischen Weinroute - Geschichte im Wein

Radtour · Südmähren
Verantwortlich für diesen Inhalt
Tourismuszentrale Südmähren Verifizierter Partner  Explorers Choice 
  • Kostel sv. Mikuláše ve Znojmě za hradbami
    Kostel sv. Mikuláše ve Znojmě za hradbami
    Foto: Jan Čelikovský, CC BY, Tourismuszentrale Südmähren
m 350 300 250 200 150 60 50 40 30 20 10 km Informační tabule EV13 Šatov 02 Informační tabule EV13 Šatov 01
Stezka začíná ve Znojmě a vstupuje do Narodního parku Podyjí. Prochází moravským pohraničím až do obce na soutoku Dyje s Jevišovkou.
mittel
Strecke 66,2 km
4:32 h
270 hm
365 hm
321 hm
171 hm
Stezka začíná v centru Znojma. Rušný provoz města opouští stezka Louckou ulicí kolem premonstrátského kláštera. Most přes Dyji je již branou do významné vinařské obce Nového Šaldorfu-Sedlešovic. Následuje první stoupání do Konic. Po sjezdu do Popic následuje půvabný, technicky náročný přejezd Havranického vřesoviště, který je vstupem do Národního parku Podyjí. Ve Starých vinicích nad Havraníky je možné navštívit ochutnávkový altán vín Znovín Znojmo. Za Havraníky odbočuje stezka do Šatova. Ze Šatova stoupá ke státní hranici s Rakouskem. Zvlněný terén podél státní hranice opustí stezka odbočením po bývalé signálce směrem na Chvalovice, odkud v souběhu s dálkovou cyklotrasou Greenway Praha – Vídeň pokračuje do Načeratic. Rychle ubíhající rovinatá trasa Vás přivede k jedinečnému renesančnímu vodnímu mlýnu s náhonem ve Slupi. V Dyjákovicích stezka odbočuje na bývalou signálku a směřuje do Hevlína. Vlakové spojení na Znojmo nebo Břeclav můžete využít z nedaleké Jevišovky.

Autorentipp

Za návštevu stojí ochutnávkový altán vín Znovín Znojmo nad Havraníky. NávštěvuPěchotní srub MJ-S3 - Zahrada v Šatově je ideální pro výlet s dětmi.
Profilbild von Dung Duong
Autor
Dung Duong
Aktualisierung: 07.04.2021
Schwierigkeit
mittel
Technik
Kondition
Erlebnis
Landschaft
Höchster Punkt
321 m
Tiefster Punkt
171 m
Beste Jahreszeit
Jan
Feb
Mär
Apr
Mai
Jun
Jul
Aug
Sep
Okt
Nov
Dez

Wegearten

Asphalt 16,09%Schotterweg 0,04%Naturweg 18,15%Schieben 0,06%Straße 50,46%Unbekannt 15,17%
Asphalt
10,7 km
Schotterweg
0 km
Naturweg
12 km
Schieben
0 km
Straße
33,4 km
Unbekannt
10 km
Höhenprofil anzeigen

Sicherheitshinweise

Po sjezdu do Popic následuje technicky náročný přejezd Havranického vřesoviště.

Weitere Infos und Links

https://www.obecsatov.cz/volny-cas/informace-pro-navstevniky/pechotni-srub/

https://www.znovin.cz/ochutnavkovy-stanek-na-vinicni-trati-stare-vinice-havraniky

Start

Znojmo (266 m)
Koordinaten:
DD
48.852955, 16.058214
GMS
48°51'10.6"N 16°03'29.6"E
UTM
33U 577627 5411649
w3w 
///pflege.tonne.akten
Auf Karte anzeigen

Ziel

Jevišovka

Wegbeschreibung

Moravská vinná stezka – páteřní trasa napříč vinorodou Moravou – prochází všemi vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti regionálních okruhů vinařských stezek. Svou pouť začíná v centru Znojma, nedaleko obelisku se sochou bohyně vítězství Niké na Komenského náměstí. Uprostřed Husových sadů označuje její začátek návěstí se sklepním žudrem červené barvy. Po krátkém sjezdu parkem pokračuje kilometrovým úsekem po silnici I. třídy. Rušný provoz a hřmot města opouští stezka Louckou ulicí kolem premonstrátského kláštera; most přes Dyji je již branou do významné vinařské obce Nového Šaldorfu-Sedlešovic. Ze silnice Znojmo – Retz odbočuje trasa za obcí a přivádí cyklisty k prvnímu stoupání do Konic. Po sjezdu do Popic následuje půvabný, technicky náročný přejezd Havranického vřesoviště, který je vstupem do Národního parku Podyjí. Kamenitou stezku zdobí kaple, kříže a Boží muka s česko-německými nápisy, doklady staleté společné minulosti. Ve Starých vinicích nad Havraníky čeká na cyklisty oáza v podobě ochutnávkového altánu vín firmy Znovín Znojmo. Mezi desítkou vzorků můžete ochutnat i znamenité cuveé Charles Sealsfield, upomínající na slavného rodáka z Popic, spisovatele Karla Postla. Náhorní plošina nad Havraníky je ideálním výchozím místem ke krátké zajížďce k legendární vinici Šobes.  

 

Za Havraníky odbočuje stezka do Šatova. Na trase leží snad všechny sklepy v obci, pouze k tomu nejznámějšímu – Malovanému – musíte kousek odbočit. Ze Šatova stoupá Moravská vinná stezka ke státní hranici s Rakouskem kolem pěchotního srubu čs. opevnění. Ve viniční trati Nad Peklem je parádní vyhlídka na rakouské a moravské vinařské obce, za pěkného počasí lze prý vidět i Alpy. Zvlněný terén podél státní hranice opustí stezka odbočením po bývalé signálce směrem na Chvalovice, odkud v souběhu s dálkovou cyklotrasou Greenway Praha – Vídeň pokračuje do Načeratic. Rovinatý silniční úsek si můžete zpestřit návštěvou hrádku Lampelberk, jehož kulatá věž poskytuje široký výhled do krajiny nebo ochutnávkou ve vinařském centru společnosti Ampelos ve Vrbovci.

 

Následující úsek je výmluvným svědectvím o osudu moravského pohraničí, které tragicky utrpělo poválečným odsunem Němců a následnou komunistickou devastací. Kdysi bohatý kraj jen těžce hledá ztracenou tvář. Rychle ubíhající rovinatá trasa Vás přivede k jedinečnému renesančnímu vodnímu mlýnu s náhonem ve Slupi. Obrazem nešetrného hospodaření dřívější lidové armády je zámek v Jaroslavicích, za nímž stezka odbočuje ze silnice a krátkým úsekem po břehu rybníka a topolovou alejí spěje do Hrádku. Před obcí si všimněte novogotické kaple z roku 1906, která byla po opravě zasvěcena sv. Anežce České. Dříve, než se vydáte na závěrečný desetikilometrový úsek do Hevlína, zastavte se na návrší na okraji Hrádku. Za ohradní zdí pozdně barokního kostela sv. Petra a Pavla objevíte ojedinělou románskou rotundu sv. Oldřicha, která je zmiňovaná již v polovině 11. století. V Dyjákovicích stezka odbočuje na bývalou signálku a klidnou asfaltovou cestou směřuje do Hevlína.

Vlakové spojení na Znojmo nebo Břeclav můžete využít z nedaleké Jevišovky. Odměnou těm, kteří si přidají šest kilometrů bude shlédnutí dvou nových odpočívek na Greenways vytvořených ivančickým sochařem Josefem Zahradníkem a památky obce na soutoku Dyje s Jevišovkou. Dominantou obce je kolonizační osady je kostel sv. Kunhuty s původní gotickou věží, loď chrámu byla přestavěná ve 30. letech 20. století. V polovině minulého desetiletí byly opraveny drobné sakrální památky v obci, barokní socha sv. Jana Nepomuckého je státem chráněnou památkou.

Hinweis


alle Hinweise zu Schutzgebieten

Öffentliche Verkehrsmittel

mit Bahn und Bus erreichbar

Do Znojma je možné využít vlakových a autobusových spojů. Z Jevišovky je pak možná využít vlakové spojení na Znojmo nebo Břeclav.

Parken

Ve Znojmě je možné parkovat na jednom z parkovišť v centru města.

Koordinaten

DD
48.852955, 16.058214
GMS
48°51'10.6"N 16°03'29.6"E
UTM
33U 577627 5411649
w3w 
///pflege.tonne.akten
Auf Karte anzeigen
Anreise mit der Bahn, dem Auto, zu Fuß oder mit dem Rad

Ausrüstung

trekové kolo a cyklistická helma

Fragen & Antworten

Stelle die erste Frage

Hier kannst du gezielt Fragen an den Autor stellen.


Bewertungen

Verfasse die erste Bewertung

Gib die erste Bewertung ab und hilf damit anderen.


Fotos von anderen


Schwierigkeit
mittel
Strecke
66,2 km
Dauer
4:32 h
Aufstieg
270 hm
Abstieg
365 hm
Höchster Punkt
321 hm
Tiefster Punkt
171 hm
mit Bahn und Bus erreichbar Einkehrmöglichkeit familienfreundlich kulturell / historisch botanische Highlights Von A nach B faunistische Highlights

Statistik

  • Inhalte
  • Bilder einblenden Bilder ausblenden
Funktionen
Karten und Wege
  • 8 Wegpunkte
  • 8 Wegpunkte
Strecke  km
Dauer : h
Aufstieg  Hm
Abstieg  Hm
Höchster Punkt  Hm
Tiefster Punkt  Hm
Verschiebe die Pfeile, um den Ausschnitt zu ändern.