Kraj slunce i bohaté historie

South Moravia

Hills, ponds, vineyards and beautiful landmarks

Jižní Morava na vás určitě zapůsobí množstvím historických pokladů. První zastávka na „Stezce železné opony“ je obec Vratěnín. Byla vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Najdete zde bývalý klášter bosých augustiniánů a barokní poštu. Jedním z nejcennějších objektů na trase, který stojí za návštěvu, je renesanční zámek v Uherčicích. V Šafově připomíná židovské osídlení místní židovský hřbitov. Jen o několik etap dále najdete v Mikulově jako připomínku početné židovské obce jedinou na Moravě dochovanou synagogu tzv. polského typu a jeden z největších židovských hřbitovů v České republice.

Než se ale dostanete do Mikulova, projede na české straně Národním parkem Podyjí, kolem rybníka v Čížově a dorazíte do Znojma. Zde se určitě vyplatí zastavit a projít se spletí barokních uliček města s dlouhou a pohnutou historií. Další zajímavou zastávkou na české straně je barokní mlýn ve Slupi, který je chráněný jako technická památka. Milovníci ptactva a ornitologové se zastaví v ptačí oblasti Jaroslavické rybníky.

Po intermezzu ve Weinviertlu dorazíte do Lednicko-valtického areálu, který je zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Státní zámek Valtice patří k nejvýznamnějším barokním stavbám regionu. V jeho sklepeních sídlí Salon vín České republiky. Máte zde tak jedinečnou možnost ochutnat 100 nejlepších vín z Čech a Moravy pro daný rok.

The Iron Curtain Trail in South Moravia

Na hranici mezi Jižní Moravou a Weinviertelem prochází několik etap mezinárodní trasy EuroVelo 13 - Stezky železné opony, které vás seznámí s bohatou historií a zajímavostmi tohoto přeshraničního regionu. Jižní Moravou prochází celkem 105 km trasy a v porovnání se zbytkem trasy EuroVelo 13 se jedná o poměrně nenáročné úseky, které zvládnou i méně trénovaní cyklisté. 

EV13 Etappe 4: Drosendorf - Hardegg

Drosendorf-Unterthürnau-Oberthürnau-Vrantenin-Uhercice-Stalky-Safov-Riegersburg-Felling-Hardegg

EV13 Etappe 5: Hardegg - Znaim

Hardegg-Cizov-Lukov-Podmoli-Masovice-Znojmo

EV13 Etappe 6: Znaim - Retz

Znaim-Konice-Popice-Havraniky-Satov-Mitterretzbach-Oberretzbach-Retz

EV13 Etappe 7: Retz - Laa

Retz-Ragelsdorf-Jetzelsdorf-Auggenthal-Haugsdorf-Alberndorf-Untermarkersdorf-Hadres-Seefeld Kadolz-Jaroslavice-Hrádek-Dyjákovice-Hevlín-Laa an der Thaya

EV13 Etappe 8: Laa - Valtice

Laa an der Thaya-Neudorf bei Staatz-Wildendürnbach-Pottenhofen-Mikulov-Sedlec-Uvaly-Valtice

EV13 Etappe 9: Valtice - Mannersdorf

Valtice-Reintal-Altlichtenwarth-Hausbrunn-Hohenau-SK-Suchohrad- Záhorska Ves-Überfahrt Fähre-Angern an der March-Mannersdorf an der March

Biking through vineyards in South Moravia

Jižní Morava je krajem vína, na jejím území se nachází 96% vinic České republiky. Moravské vinařské stezky, to je 1 200 km dlouhá síť cykloturistických tras spojených do deseti okruhů, pojmenovaných podle původních vinařských oblastí. Propojuje je 245 km dlouhá páteřní Moravská vinná stezka mezi Znojmem a Uherským Hradištěm.

The unique perl of South Moravia is the Lednice-Valtice Area

Lednicko-valtický areál je jedinečným příkladem krajinářské tvorby 19. století, jeden z nejkrásnějších zámeckých areálů a zároveň nejrozsáhlejší umělecky ztvárněná krajina na světě. Jeho výjímečnost je také důvodem, proč byl zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Responsible for this content
South Moravia  Verified partner  Explorers Choice