Choose a language

A land of sun and rich history

South Moravia

Hills, ponds, vineyards and beautiful landmarks

Jižní Morava na vás určitě zapůsobí množstvím historických pokladů. První zastávka na „Stezce železné opony“ je obec Vratěnín. Byla vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Najdete zde bývalý klášter bosých augustiniánů a barokní poštu. Jedním z nejcennějších objektů na trase, který stojí za návštěvu, je renesanční zámek v Uherčicích. V Šafově připomíná židovské osídlení místní židovský hřbitov. Jen o několik etap dále najdete v Mikulově jako připomínku početné židovské obce jedinou na Moravě dochovanou synagogu tzv. polského typu a jeden z největších židovských hřbitovů v České republice.

Než se ale dostanete do Mikulova, projede na české straně Národním parkem Podyjí, kolem rybníka v Čížově a dorazíte do Znojma. Zde se určitě vyplatí zastavit a projít se spletí barokních uliček města s dlouhou a pohnutou historií. Další zajímavou zastávkou na české straně je barokní mlýn ve Slupi, který je chráněný jako technická památka. Milovníci ptactva a ornitologové se zastaví v ptačí oblasti Jaroslavické rybníky.

Po intermezzu ve Weinviertlu dorazíte do Lednicko-valtického areálu, který je zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Státní zámek Valtice patří k nejvýznamnějším barokním stavbám regionu. V jeho sklepeních sídlí Salon vín České republiky. Máte zde tak jedinečnou možnost ochutnat 100 nejlepších vín z Čech a Moravy pro daný rok.

The Iron Curtain Trail in South Moravia

English version is coming soon. 
Bicycle Ride · Waldviertel
EV13 Stage 4: Drosendorf - Hardegg
Bicycle Ride · Waldviertel
EV13 Stage 5: Hardegg - Znaim
Bicycle Ride · Weinviertel
EV13 Stage 6 - Znojmo - Retz
Bicycle Ride · Weinviertel
EV13 Stage 7: Retz - Laa
Bicycle Ride · Weinviertel
EV13 Stage 8: Laa - Valtice
Bicycle Ride · Weinviertel
EV13 Stage 9: Valtice - Mannersdorf

Monitoring pěších a cyklistů na cyklostezkách

K monitoringu návštěvnosti cyklostezek Jihomoravský kraj již více než 10 let využívá automatické sčítače značky Eco-counter, které v ČR dodává Partnerství, o.p.s. Pomocí 1 sčítače kraj dlouhodobě monitoruje vývoj návštěvnosti u Nového Přerova, 7 dalších sčítačů je vždy po určité době přesouváno na různé cyklostezky po celém Jihomoravském kraji. Na konkrétní data se můžete podívat zde.

Toulky na kole s Českou televizí - NP Podyjí

Iron Curtain Trail - Podyjí National Park
Video: Jižní Morava

Video: Toulky na kole s Českou televizí - Stezka svobody

Po Stezce svobody s Toulavou kamerou!
Video: Jižní Morava

Biking through vineyards in South Moravia

Jižní Morava je krajem vína, na jejím území se nachází 96% vinic České republiky. Moravské vinařské stezky, to je 1 200 km dlouhá síť cykloturistických tras spojených do deseti okruhů, pojmenovaných podle původních vinařských oblastí. Propojuje je 245 km dlouhá páteřní Moravská vinná stezka mezi Znojmem a Uherským Hradištěm.

The unique perl of South Moravia is the Lednice-Valtice Area

Lednicko-valtický areál je jedinečným příkladem krajinářské tvorby 19. století, jeden z nejkrásnějších zámeckých areálů a zároveň nejrozsáhlejší umělecky ztvárněná krajina na světě. Jeho výjímečnost je také důvodem, proč byl zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Responsible for this content
South Moravia  Verified partner  Explorers Choice