Choose a language
Plan a route here
Leisure Park

Alternátor – ekotechnické centrum Třebíč

Leisure Park · Třebíč
Responsible for this content
Vysočina Verified partner  Explorers Choice 
 • /
  Photo: Vysočina Tourism
 • /
  Photo: Vysočina Tourism
 • /
  Photo: Vysočina Tourism
 • /
  Photo: Vysočina Tourism
 • /
  Photo: Vysočina Tourism
 • /
  Photo: Vysočina Tourism
 • /
  Photo: Vysočina Tourism

V Třebíči v ekotechnickém centru je unikátní projekční koule, která simuluje přírodní a vesmírné úkazy. Takových je na světě jenom osm.

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči je jediné science centrum na Vysočině. Sídlí v areálu bývalé Baťovy továrny a kromě expozic věnovaných zejména energii a jejímu využití jsou jeho prostory věnovány i historii výroby obuvi a ponožek v Třebíči. Centrum je rozděleno do pěti expozic. Navštívit je mohou malé děti i dospělí. Mimo to se tam koná i řada doprovodných akcí, zejména pro školy a školky.

První část s názvem Plnou parou vpřed ukazuje parní lokomobilu, unikátní sbírku stabilních motorů a parní stroj. Návštěvníci se seznámí s tím, jak tyto stroje pracovaly a k čemu sloužily, na velkém dotykovém panelu si mohou parní stroj i složit, aby pochopili jeho princip. Expozice Energie a náš svět různými zdroji energie na planetě. Nejzajímavějším exponátem je část lopatky z obří větrné elektrárny, která malým dětem zároveň slouží jako prolézačka a lezecká stěna. Další funkční turbína ještě nedávno sloužila v papírnách v Přibyslavicích a speciálně pro Alternátor vyrobili energokola. Zajímavostí je i energodomek ve skutečné velikosti 1+kk, kde je veškerá kabeláž vedena po stěnách.

Výstava Věda na kouli je ojedinělá snad na celém kontinentu. Projekční kouli dodala společnost Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), což je dceřiná větev agentury NASA. Na zhruba dvoumetrovou kouli umístěnou ve zvláštním multimediálním sále promítají čtyři speciální projektory data, která do Alternátoru dodává NOAA i NASA, a to často i v reálném čase. Dvakrát až třikrát denně se promítá speciální pořad, který komentuje jeden z průvodců.

Expozice Boty a ponožky se zabývá zejména výrobou obuvi v Třebíči, a to jak za Baťovy éry, tak za socialismu. Návštěvník zde najde staré obuvnické stroje a pletačky ponožek, nad kterými visí hesla typická pro Baťu i pro znárodnělé hospodářství. Poslední výstava Stop kyberšikaně interaktivní formou upozorňuje na tuto problematiku.

Foto: Jakub Mertl, archiv Alternátor Třebíč

Open from

pondělí a středa: 8:30 – 15:30
úterý, čtvrtek, pátek: 8:30 – 16:30
sobota: 10:00 – 17:30
neděle: 10:00 – 14:30

Coordinates

DD
49.207096, 15.861751
DMS
49°12'25.5"N 15°51'42.3"E
UTM
33U 562768 5450835
w3w 
///renewable.sedative.blimp
Arrival by train, car, foot or bike

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Reviews

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Alternátor – ekotechnické centrum Třebíč

Tomáše Bati 1083
67401 Třebíč
Phone +42733673006

Special features

Place to visit Families
 • Contents
 • Show images Hide images
Features
Maps and trails