Choose a language
Plan a route here
Monument

Meziválečná architektura Třebíč

Monument · Třebíč
Responsible for this content
Vysočina Verified partner  Explorers Choice 
 • /
  Photo: Vysočina Tourism
 • /
  Photo: Vysočina Tourism
 • /
  Photo: Vysočina Tourism
 • /
  Photo: Vysočina Tourism

Třebíč není bohatá jen na historické památky, ale je zde i řada dokladů špičkové architektury meziválečného období. Jako například bývalá městská spořitelna.

K meziválečné architektuře v Třebíči se řadí například bývalá městská spořitelna, která stojí na rohu Karlova náměstí a Jihlavské brány. Je to dílo architekta Bohuslava Fuchse z let 1932–1933.
Má všechny typické prvky funkcionalistické architektury: soulad vnitřního členění a vnějšího vzhledu, použití soudobých materiálů (skla, železobetonu) a využití světla jako kompozičního prvku.
Budova je památkově chráněným objektem a přesto, že dnes neslouží původním účelům, její vnější vzhled a z podstatné části i interiér zůstaly zachovány.

V třebíčské čtvrti Borovina byly postaveny baťovy závody po roce 1936 dle zlínských architektů Františka Gahury, Vladimíra Karfíka a Miroslava Lorence. Odvážná kombinace železobetonového skeletu, režného zdiva a velkých prosklených ploch dodnes udivuje svou moderností. Od stejných autorů jsou i domy v nedaleké dělnické kolonii, původně navržené jen jako patnáctileté provizorium, sloužící však svým obyvatelům dodnes.

Na Polance je další dílo Bohuslava Fuchse, a to Říční lázně. Architektonicky je nejvýznamnější dřevěný objekt šaten. Přiznaná nosná konstrukce, výrazná žluto-modro-červená barevnost, rozlišující nosné a výplňové prvky v kontrastu se vzrostlou zelení působí i po letech od svého vzniku navýsost moderním dojmem.

V Sušilově ulici nad železniční tratí zaujme nevšedním řešením fasády budova továrny Tusculum neboli bývalé závody UP.  Dílo významného českého architekta Josefa Gočára bylo dokončeno v roce 1922 ve stylu rondokubismu, tedy obloučkového dekorativismu. Tento architektonický sloh je specialitou českých zemí a nemá v Evropě ani na světě obdoby. I když původně navrhovaná červeno-modro-bílá barevnost, symbolizují vlastenecké nadšení období bezprostředně po vzniku Československé republiky, nebyla nikdy uskutečněna, je tato třebíčská stavba formálně a výrazově srovnatelná se slavnou Gočárovou Bankou Československých legií v Praze Na Poříčí.

Foto: Jaroslav Loskot, MKS Třebíč

Coordinates

DD
49.205799, 15.855852
DMS
49°12'20.9"N 15°51'21.1"E
UTM
33U 562340 5450686
w3w 
///protections.guitarist.goggles
Arrival by train, car, foot or bike

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Reviews

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Meziválečná architektura Třebíč

Karlovo náměstí 47
67401 Třebíč
Phone +42568 610 021
 • Contents
 • Show images Hide images
Features
Maps and trails