Choose a language
Plan a route here Copy route
Bicycle Ride recommended route

Around the Nežárka river from Jindřichův Hradec to Veselí nad Lužnicí

Bicycle Ride · Jihočeský kraj
Responsible for this content
South Bohemia Verified partner  Explorers Choice 
  • Zámek Stráž nad Nežárkou
    Zámek Stráž nad Nežárkou
    Photo: Jižní Čechy, CC BY, South Bohemia
m 500 480 460 440 420 400 380 50 40 30 20 10 km

Podél řeky Nežárky se podíváte do kraje zámků, rybníků a Emy Destinnové. Prohlédnete si Jindříchův hradec a v cíli vás čeká příjemné koupání ve Veselských pískovnách.

moderate
Distance 51.1 km
3:42 h
144 m
217 m
500 m
407 m

Z Jarošova nad Nežárkou začíná trasa na soutoku říčky Kamenice a Žirovnice, čímž vzniká řeka Nežárka. Podél ní pak pojedete do Jindřichova Hradce, jehož prohlídka určitě stojí za to, a dál podél Nežárky dál směrem na Dolní Žďár, kde se můžete občerstvit v restauraci U Černého čápa. Pokračujte pak kolem Lásenic, kde pojedete okolo pozůstatků bývalé tvrze. Při příjezdu do Stráže nad Nežárkou se můžete odklonit od trasy a po žluté dojet do autokempu s občerstvením "U Skalníků". Ve Stráži nad Nežárkou pak naleznete zámek a muzeum Emy Destinnové. Na okraji města je pak starý židovský hřbitov, který můžete také navštívit. Trasa vede dál k zámku Jemčina a do Novosedel nad Nežárkou, kde pojedete okolo staré kovárny. Dále trasa pokračuje po pohodlných lesních cestách na most nad jezem Metel, za nímž je odpočinkové místo, v letní sezoně s občerstvením. Od jezu pokračujte až k tvrzi Hamr a od ní do města Veselí nad Lužnicí, kde se můžete za odměnu vykoupat v místních pískovnách.

Author’s recommendation

Vzhledem k množství rybníků nacházejících se po trase doporučujeme přibalit repelent - zvláště v letních měsících je tu velké množství bodavého hmyzu.

Profile picture of Dung Duong
Author
Dung Duong
Update: July 04, 2019
Difficulty
moderate
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
500 m
Lowest point
407 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Track types

Asphalt 13.26%Dirt road 0.20%Forested/wild trail 38.61%Path 4.80%Bike pushing needed 0.11%Road 27.41%Unknown 15.58%
Asphalt
6.8 km
Dirt road
0.1 km
Forested/wild trail
19.7 km
Path
2.5 km
Bike pushing needed
0.1 km
Road
14 km
Unknown
8 km
Show elevation profile

Tips and hints

Autokemp a občerstvení U Skalníků: http://www.uskalniku.cz 

U Černého Čápa Lásenice: http://www.penzion-ucernehocapa.cz 

Veselské pískovny: http://veselskepiskovny.cz 

Start

Jarošov nad Nežárkou (485 m)
Coordinates:
DD
49.167384, 15.052115
DMS
49°10'02.6"N 15°03'07.6"E
UTM
33U 503799 5446064
w3w 
///quantified.banally.prowess
Show on Map

Destination

Veselí nad Lužnicí

Turn-by-turn directions

The route “Cycle Trail Nežárka River” starts in the square in the village of Jarošov nad Nežárkou in the place of the confluence of the Kamenice and Žirovnice Rivers that create the Nežárka River. It goes along the Nežárka River and continues to the suburbs of the city of Jindřichův Hradec. The route crosses a busy road I/23 and leads to the village of Dolní Skrýchov, passes through this village to Radouňka by the city of Jindřichův Hradec and joins then in parallel the cycle trail No. 32 Greenway Prague – Vienna passing through Jindřichův Hradec. The route continues in parallel with the cycling trail No. 32 along the Nežárka River to the village of Dolní Žďár. In this village it continues along the rightbank of the Nežárka River to Horní Lhota, then goes to the village Vydří and returns to the village Lásenice. In Lásenice the route leaves the river and along the forest path leads around the Malý Dvorecký rybník (the Small Dvorecky Pond) to the village of Dvorce and continues to the bridge over the Nežárka River at the Vyderský Stream. It crosses then the river and leads to an old access road to the town of Stráž nad Nežárkou up to the Emmy Destinn´s Square and takes the direction to Šimanov. The trail continues along a road up to the bridge over the Nežárka River in Šimanov. The route turns left and taking various roads it runs a gentle climb to the Jemčina Castle, goes around the Castle and returns in concurrence with the cycling trail No. 1170 of the “Rosenberg Heritage”over the river to its left bank. The trail leaves the river and continues to the village of Novosedly nad Nežárkou and then returns to the pond “Stejný” and to the Nežárka River. The route continues along comfortable forest paths to the road that runs in parallel with the stripe marked blue hiking trail to the bridge above the weir Metel. Behind the bridge there is a rest stop, in the summer season with refreshments. From the weir Metel the trail continues along the tourist busy local road up to a road that passes by the Hamr fort to the village of the same name (local part of the municipality of Val), where, in parallel with the stripe marked blue hiking trail, returns to the Nežárka River. The trail continues then to the rybník Hladov (The Hladov Pond) where it leaves the stripe marked blue hiking trail and runs to the left following a field path to the road No. 00352. Here it joins the cycle trail No. 1034 of “Rosenberg Heritage” that leads up to the city of Veselý nad Lužnicí where it ends in the square. The route is 55.6 km long.

Note


all notes on protected areas

Public transport

Public-transport-friendly

Do Jindřichova Hradce se dostanete vlakem i autobusem. Z Veselí nad Lužnicí se zpět do Jindřichova Hradce dostanete přímým vlakem, který jede dvakrát za hodinu. Jízdní řády zde: https://jizdnirady.idnes.cz/vlaky/spojeni/ 

Parking

V Jindřichově Hradci je množství placených i neplacených parkovišť.

Coordinates

DD
49.167384, 15.052115
DMS
49°10'02.6"N 15°03'07.6"E
UTM
33U 503799 5446064
w3w 
///quantified.banally.prowess
Arrival by train, car, foot or bike

Equipment

Trekové kolo, cyklistická helma.


Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Difficulty
moderate
Distance
51.1 km
Duration
3:42 h
Ascent
144 m
Descent
217 m
Highest point
500 m
Lowest point
407 m
Public-transport-friendly Refreshment stops available Family-friendly Cultural/historical interest Botanical highlights

Statistics

  • Content
  • Show images Hide images
Features
Maps and trails
  • 15 Waypoints
  • 15 Waypoints
Distance  km
Duration : h
Ascent  m
Descent  m
Highest point  m
Lowest point  m
Push the arrows to change the view