Share
Bookmark
Print
GPX
KML
Plan a route here
Embed
Fitness
Bicycle Ride

Moravský Krumlov region - on the banks of the rivers Jihlava and Rokytná

· 1 review · Bicycle Ride · Jihomoravský kraj
Responsible for this content
South Moravia Verified partner  Explorers Choice 
 • Rosa Coeli Dolní Kounice
  / Rosa Coeli Dolní Kounice
  Photo: Igor Zehl, CC BY, South Moravia
 • Rosa Coeli Dolní Kounice
  / Rosa Coeli Dolní Kounice
  Photo: Tomáš Hájek, CC BY, South Moravia
 • Poutní kaple sv. Floriána
  / Poutní kaple sv. Floriána
  Photo: L. Najmanová, CC BY, South Moravia
 • Poutní kaple sv. Floriána
  / Poutní kaple sv. Floriána
  Photo: Igor Zehl, CC BY, South Moravia
 • Románský kostel sv. Petra a Pavla v Řeznovicích
  / Románský kostel sv. Petra a Pavla v Řeznovicích
  Photo: Igor Zehl, CC BY, South Moravia
 • Železniční most Ivančice
  / Železniční most Ivančice
  Photo: Tomáš Hájek, CC BY, South Moravia
 • / Muzeum a KIC Ivančice
  Photo: Igor Zehl, CC BY, South Moravia
 • / Farní chrám Nanebevzetí Panny Marie v Ivančicích
  Photo: Igor Zehl, CC BY, South Moravia
0 150 300 450 600 m km 5 10 15 20 25 30 35 40 45

Kout romantické malebnosti na pomezí mezi Brněnskem a Znojemskem je osazen drahokamy historických měst a jejich památek takové ceny, že jejich návštěvy nebude nikdo litovat.

moderate
48.8 km
3:33 h
248 m
289 m

Cyklistický okruh krajinou Krumlovského lesa, která je výborně napojena na železniční trať Brno – Znojmo, lze zahájit na několika místech, my zvolíme Moravské Bránice v polovině kopcovitého údolí řeky Jihlavy mezi městy Ivančice a Dolní Kounice. V Dolních Kounicích budeme obdivovat starobylé památky - monumentální ruiny kláštera Rosa Coeli, židovskou čtvrť, zámek i poutní kapli sv. Antonína. Pojedeme Moravským Krumlovem s mnoha památkami a cennými budovami, Řeznovicemi s románským kostelem sv. Petra a Pavla a výlet zakončíme v Ivančicích, proslavených chřestem a slavnými rodáky - Vladimírem Menšíkem a Alfonsem Muchou. I v tomto historickém městě nalezneme mnoho památek. 

Je možné uzavřít okruh až v Moravských Bránicích, kam nás dovede silnice č. 152 kolem Stříbského mlýna. Po cestě narazíme i na zachovalé torzo bývalého ivančického železničního viaduktu, tzv. Eiffelova. Tento úsek trasy už není značen žádnou cyklotrasou. 

Author’s recommendation

Ve Stříbském mlýně nalezneme kavárnu s galerií, která rozhodně stojí za navštívení. 

Difficulty
moderate
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
317 m
Lowest point
186 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Safety information

Polní cesty přes Jezeřany-Maršovice a Vedrovice jsou po dešti velmi lepkavé a nesjízdné - tvůrci cyklotrasy vyznačili v terénu alternativní objízdné trasy polních úseků po silnicích v takových podmínkách. Z vlastní zkušenosti je třeba potvrdit prozíravost tohoto kroku, protože i sebelépe vybavený biker se na zdejší mokré polní cestě záhy změní v kouli obalenou blátem! Cyklistické značky pro trasu za pěkného počasí a za deštivého jsou odlišeny doplňkovým výstižným emblémem, takže je lze snadno rozlišit.

Equipment

Trekové kolo, cyklistická helma. 

Tips, hints and links

Kavárna a galerie Stříbský mlýn: https://www.stribskymlyn.cz/

 

Start

Moravské Bránice (248 m)
Coordinates:
Geographic
49.084933, 16.429416
UTM
33U 604371 5437881

Destination

Ivančice

Turn-by-turn directions

Z Moravských Bránic vyrazíme do Dolních Kounic po cyklotrase č. 5171 a Brněnské vinařské stezce zároveň. V Dolních Kounicích si prohlédneme místní památky, které pomalu ožívají a stávají se čím dál častěji vyhledávaným cílem turistů. 

Chceme-li se vyhnout jízdě po silnici opustíme Dolní Kounice po vedlejší cestě na úpatí levobřežních kopců příjemnou trasou okolo splavu řeky Jihlavy, která nás dovede záhy do Pravlova a Němčicek. Stojíme na jižním okraji Bobravské vrchoviny a plochá krajina před námi zahrnuje přírodní park Niva Jihlavy, kterým budeme záhy křižovat. V Němčičkách se zároveň napojíme na nejvýchodnější část nové páteřní cyklotrasy „Krumlovsko-Jevišovicko“ Živé pomezí, vyznačenou vlastním logem cyklotrasy, a spojující v délce přes 80 km Greenway Kraków-Morava-Wien přes regiony Krumlovska, Moravie, Jevišovicka a Vranovské přehrady s Greenway Praha-Wien. Tato cyklotrasa nás provede východním a jižním obloukem polní krajiny okolo Krumlovského lesa až na okraj Moravského Krumlova a do údolí řeky Rokytné. 

Severní částí přírodního parku tedy nejprve překonáme krajinu nivy řeky Jihlavy, abychom v Kupařovicích shlédli alespoň zvenčí opravené fasády zámku. Polními cestami křižujeme lehce zvlněnou krajinu východních úpatí Krumlovského lesa přes Jezeřany-Maršovice a Vedrovice až k lesnatému úžlabí pod horou Leskounem u Rakšic. Protože je zdejší sprašová půda po dešti velmi lepkavá, tvůrci cyklotrasy pamatovali na nesjízdnost polních cest v těchto podmínkách a vyznačili v terénu alternativní objízdné trasy polních úseků po silnicích.

Třetí čtvrtinu našeho krumlovského okruhu zahajujeme návštěvou samotného Moravského Krumlova, když jsme se předtím v Rakšicích na doteku s řekou Rokytnou rozloučili z vedením cyklotrasy Krumlovsko-Jevišovicko a necháme se dál vést trasou č. 5009 přes průmyslovou do historické části města.  Přírodní jedinečnost krumlovsko-rokytenských slepenců zachycuje naučná stezka, a i na kole je možno město obkroužit po břehu řeky v trase vyznačené č. 404 A, kterou ocení ti, kdo dávají přednost jedinečné přírodní scenérii před městskou architekturou.

Město opustíme dolní zámeckou branou, spíše tunelem, který nás rázem z města přivádí do kaštanové aleje na břeh řeky Rokytné, jejímž údolím ve směru cyklotrasy č. 5009 pokračujeme polními a lesními cestami až do obce Rokytná, kde nalezneme archeologické nálezy velkomoravského hradiště Urbs Rokiten.

Protože cyklotrasa ve vesnici končí zákruty  silnice vystoupáme z hlubokého údolí na silnici 413, po níž se krátce vrátíme směrem k Moravskému Krumlovu do obce Polánka, kde opět navážeme na cyklotrasu č. 5170 a úzkou silničku se spustíme do protějšího údolí řeky Jihlavy v Řeznovicích.

Poslední etapa naší cesty okolo Krumlovského lesa sleduje tok řeky Jihlavy prodírající se hadcovými a slepencovými skalami posledních výběžků východního svahu Českomoravské vrchoviny. Výlet můžeme zakončit buď na Ivančickém nádraží, nebo je možné pokračovat na druhý břeh řeky za soutokem s Rokytnou, kde se rozkládá obnovovaný oddychový areál Réna s vyhlídkovou plošinou na město. Další možností je uzavřít okruh až v Moravských Bránicích, kam nás dovede silnice č. 152 kolem Stříbského mlýna, soukromého Muzea bezpráví a pod zachovaným torzem tzv. Eiffelova ivančického železničního viaduktu. Poslední úsek již není značen žádnou cyklotrasou.

Public transport

Public transport friendly

Do výchozího bodu výletu - Moravských Bránic - se lze pohodlně dostat vlakem i autobusem. Jízdní řády k dispozici zde: https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/

 

Parking

Zaparkovat v Moravských Bránicích lze v ulicích města. 

Arrival by train, car, foot or bike


Questions & answers

Pose the first question

You have a question concerning this content? Here is the right place to ask it.


Reviews

5.0
(1)

Photos of others


Reviews
Difficulty
moderate
Distance
48.8 km
Duration
3:33 h
Ascent
248 m
Descent
289 m
Public transport friendly Scenic With refreshment stops Family friendly Cultural/historical value Geological highlights Botanical highlights

Statistics

: h
 km
 m
 m
Highest point
 m
Lowest point
 m
Show elevation profile Hide elevation profile
For changing the range of view, push the arrows together.