Choose a language
Plan a route here Copy route
Bicycle Ride Top

Moravský Krumlov region - on the banks of the rivers Jihlava and Rokytná

· 1 review · Bicycle Ride · Jihomoravský kraj
Responsible for this content
South Moravia Verified partner  Explorers Choice 
 • Rosa Coeli Dolní Kounice
  / Rosa Coeli Dolní Kounice
  Photo: Igor Zehl, CC BY, South Moravia
 • / Rosa Coeli Dolní Kounice
  Photo: Tomáš Hájek, CC BY, South Moravia
 • / Poutní kaple sv. Floriána
  Photo: L. Najmanová, CC BY, South Moravia
 • / Poutní kaple sv. Floriána
  Photo: Igor Zehl, CC BY, South Moravia
 • / Románský kostel sv. Petra a Pavla v Řeznovicích
  Photo: Igor Zehl, CC BY, South Moravia
 • / Železniční most Ivančice
  Photo: Tomáš Hájek, CC BY, South Moravia
 • / Muzeum a KIC Ivančice
  Photo: Igor Zehl, CC BY, South Moravia
 • / Farní chrám Nanebevzetí Panny Marie v Ivančicích
  Photo: Igor Zehl, CC BY, South Moravia
m 500 400 300 200 40 30 20 10 km

Kout romantické malebnosti na pomezí mezi Brněnskem a Znojemskem je osazen drahokamy historických měst a jejich památek takové ceny, že jejich návštěvy nebude nikdo litovat.

moderate
48.8 km
3:33 h
248 m
289 m

Cyklistický okruh krajinou Krumlovského lesa, která je výborně napojena na železniční trať Brno – Znojmo, lze zahájit na několika místech, my zvolíme Moravské Bránice v polovině kopcovitého údolí řeky Jihlavy mezi městy Ivančice a Dolní Kounice. V Dolních Kounicích budeme obdivovat starobylé památky - monumentální ruiny kláštera Rosa Coeli, židovskou čtvrť, zámek i poutní kapli sv. Antonína. Pojedeme Moravským Krumlovem s mnoha památkami a cennými budovami, Řeznovicemi s románským kostelem sv. Petra a Pavla a výlet zakončíme v Ivančicích, proslavených chřestem a slavnými rodáky - Vladimírem Menšíkem a Alfonsem Muchou. I v tomto historickém městě nalezneme mnoho památek. 

Je možné uzavřít okruh až v Moravských Bránicích, kam nás dovede silnice č. 152 kolem Stříbského mlýna. Po cestě narazíme i na zachovalé torzo bývalého ivančického železničního viaduktu, tzv. Eiffelova. Tento úsek trasy už není značen žádnou cyklotrasou. 

Author’s recommendation

Ve Stříbském mlýně nalezneme kavárnu s galerií, která rozhodně stojí za navštívení. 

Profile picture of Dung Duong
Author
Dung Duong
Updated: March 01, 2019
Difficulty
moderate
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
317 m
Lowest point
186 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Safety information

Polní cesty přes Jezeřany-Maršovice a Vedrovice jsou po dešti velmi lepkavé a nesjízdné - tvůrci cyklotrasy vyznačili v terénu alternativní objízdné trasy polních úseků po silnicích v takových podmínkách. Z vlastní zkušenosti je třeba potvrdit prozíravost tohoto kroku, protože i sebelépe vybavený biker se na zdejší mokré polní cestě záhy změní v kouli obalenou blátem! Cyklistické značky pro trasu za pěkného počasí a za deštivého jsou odlišeny doplňkovým výstižným emblémem, takže je lze snadno rozlišit.

Tips, hints and links

Kavárna a galerie Stříbský mlýn: https://www.stribskymlyn.cz/

 

Start

Moravské Bránice (248 m)
Coordinates:
DD
49.084933, 16.429416
DMS
49°05'05.8"N 16°25'45.9"E
UTM
33U 604371 5437881
w3w 
///situational.befits.warty

Destination

Ivančice

Turn-by-turn directions

Z Moravských Bránic vyrazíme do Dolních Kounic po cyklotrase č. 5171 a Brněnské vinařské stezce zároveň. V Dolních Kounicích si prohlédneme místní památky, které pomalu ožívají a stávají se čím dál častěji vyhledávaným cílem turistů. 

Chceme-li se vyhnout jízdě po silnici opustíme Dolní Kounice po vedlejší cestě na úpatí levobřežních kopců příjemnou trasou okolo splavu řeky Jihlavy, která nás dovede záhy do Pravlova a Němčicek. Stojíme na jižním okraji Bobravské vrchoviny a plochá krajina před námi zahrnuje přírodní park Niva Jihlavy, kterým budeme záhy křižovat. V Němčičkách se zároveň napojíme na nejvýchodnější část nové páteřní cyklotrasy „Krumlovsko-Jevišovicko“ Živé pomezí, vyznačenou vlastním logem cyklotrasy, a spojující v délce přes 80 km Greenway Kraków-Morava-Wien přes regiony Krumlovska, Moravie, Jevišovicka a Vranovské přehrady s Greenway Praha-Wien. Tato cyklotrasa nás provede východním a jižním obloukem polní krajiny okolo Krumlovského lesa až na okraj Moravského Krumlova a do údolí řeky Rokytné. 

Severní částí přírodního parku tedy nejprve překonáme krajinu nivy řeky Jihlavy, abychom v Kupařovicích shlédli alespoň zvenčí opravené fasády zámku. Polními cestami křižujeme lehce zvlněnou krajinu východních úpatí Krumlovského lesa přes Jezeřany-Maršovice a Vedrovice až k lesnatému úžlabí pod horou Leskounem u Rakšic. Protože je zdejší sprašová půda po dešti velmi lepkavá, tvůrci cyklotrasy pamatovali na nesjízdnost polních cest v těchto podmínkách a vyznačili v terénu alternativní objízdné trasy polních úseků po silnicích.

Třetí čtvrtinu našeho krumlovského okruhu zahajujeme návštěvou samotného Moravského Krumlova, když jsme se předtím v Rakšicích na doteku s řekou Rokytnou rozloučili z vedením cyklotrasy Krumlovsko-Jevišovicko a necháme se dál vést trasou č. 5009 přes průmyslovou do historické části města.  Přírodní jedinečnost krumlovsko-rokytenských slepenců zachycuje naučná stezka, a i na kole je možno město obkroužit po břehu řeky v trase vyznačené č. 404 A, kterou ocení ti, kdo dávají přednost jedinečné přírodní scenérii před městskou architekturou.

Město opustíme dolní zámeckou branou, spíše tunelem, který nás rázem z města přivádí do kaštanové aleje na břeh řeky Rokytné, jejímž údolím ve směru cyklotrasy č. 5009 pokračujeme polními a lesními cestami až do obce Rokytná, kde nalezneme archeologické nálezy velkomoravského hradiště Urbs Rokiten.

Protože cyklotrasa ve vesnici končí zákruty  silnice vystoupáme z hlubokého údolí na silnici 413, po níž se krátce vrátíme směrem k Moravskému Krumlovu do obce Polánka, kde opět navážeme na cyklotrasu č. 5170 a úzkou silničku se spustíme do protějšího údolí řeky Jihlavy v Řeznovicích.

Poslední etapa naší cesty okolo Krumlovského lesa sleduje tok řeky Jihlavy prodírající se hadcovými a slepencovými skalami posledních výběžků východního svahu Českomoravské vrchoviny. Výlet můžeme zakončit buď na Ivančickém nádraží, nebo je možné pokračovat na druhý břeh řeky za soutokem s Rokytnou, kde se rozkládá obnovovaný oddychový areál Réna s vyhlídkovou plošinou na město. Další možností je uzavřít okruh až v Moravských Bránicích, kam nás dovede silnice č. 152 kolem Stříbského mlýna, soukromého Muzea bezpráví a pod zachovaným torzem tzv. Eiffelova ivančického železničního viaduktu. Poslední úsek již není značen žádnou cyklotrasou.

Note


all notes on protected areas

Public transport

Public transport friendly

Do výchozího bodu výletu - Moravských Bránic - se lze pohodlně dostat vlakem i autobusem. Jízdní řády k dispozici zde: https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/

 

Parking

Zaparkovat v Moravských Bránicích lze v ulicích města. 

Coordinates

DD
49.084933, 16.429416
DMS
49°05'05.8"N 16°25'45.9"E
UTM
33U 604371 5437881
w3w 
///situational.befits.warty
Arrival by train, car, foot or bike

Equipment

Trekové kolo, cyklistická helma. 


Questions and answers

Ask the first question

Do you have questions regarding this content? Ask them here.


Reviews

5.0
(1)

Photos from others


Reviews
Difficulty
moderate
Distance
48.8 km
Duration
3:33h
Ascent
248 m
Descent
289 m
Public transport friendly Scenic Refreshment stops available Family friendly Cultural/historical value Geological highlights Botanical highlights

Statistics

 • Contents
 • Show images Hide images
: h
 km
 m
 m
 m
 m
For changing the range of view, push the arrows together.