Choose a language
Plan a route here Copy route
Bicycle Ride recommended route

The beauties of the National Park Podyjí

Bicycle Ride · Jihomoravský kraj
Responsible for this content
South Moravia Verified partner  Explorers Choice 
  • Znojemské panorama s kostelem sv. Mikuláše
    Znojemské panorama s kostelem sv. Mikuláše
    Photo: JMK, CC BY, South Moravia
Ze starobylého města Znojmo vyjedeme na okružní trasu, na které objevíme krásy Národního parku Podyjí. Malebné studánky a altánky dokreslují osvěžující odpočinek bez davů turistů.
moderate
Distance 30.1 km
2:29 h
435 m
436 m
427 m
217 m

Vyjdeme ze Znojma, které samo o sobě stojí za prohlídku - o jeho významu v minulosti vypovídají zbytky hradeb i původní hrad z 1. pol. 11. stol., který byl v 18. stol. přebudován na barokní zámek. Podzemí města tvoří unikátní systém navzájem se proplétajících chodeb v několika patrech nad sebou v celkové délce 30 km. Kromě hradu je tu i řada kostelů a rotunda sv. Kateřiny od které se skýtá dechberoucí výhled na město postavené na skále. 

Ze Znojma jedeme po cyklotrase č. 5000. Míjíme Králův stolec, vyhlídku nad vzdutou hladinou Znojemské přehrady, barokní Andělský mlýn v Mločím údolí, kterým protéká Mašovický potok a přijedeme do obce Podmolí. Za Podmolím míjíme Devět mlýnů, kde je historicky doložených šest mlýnů a dochovaly se čtyři. 

Jedeme přes Šobes, kde je možnost pohlídky s degustací přímo na vinici v Národním parku Podyjí – odrůdy Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého, Rulandského šedého a Ryzlinku vlašského. Pokračujeme přes Popice. Z Popic se vracíme zpět do Znojma.

Author’s recommendation

Degustace přímo na vinici u obce Šobec - otevírací doba ochutnávkového stánku zde: https://www.znovin.cz/vinice-sobes-v-np-podyji

Profile picture of Dung Duong
Author
Dung Duong
Update: April 07, 2021
Difficulty
moderate
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
427 m
Lowest point
217 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Track types

Asphalt 0.69%Dirt road 0.18%Forested/wild trail 70.16%Path 9.11%Bike pushing needed 0.94%Road 11.40%Unknown 7.48%
Asphalt
0.2 km
Dirt road
0.1 km
Forested/wild trail
21.1 km
Path
2.7 km
Bike pushing needed
0.3 km
Road
3.4 km
Unknown
2.3 km
Show elevation profile

Tips and hints

Plovárna Louka u Louckého kláštera ve Znojmě: https://www.plovarnalouka-znojmo.cz/wp/

Start

Znojmo (301 m)
Coordinates:
DD
48.860007, 16.047147
DMS
48°51'36.0"N 16°02'49.7"E
UTM
33U 576804 5412422
w3w 
///lipstick.declares.harps

Destination

Znojmo

Turn-by-turn directions

Poznáme různé charakteristiky Národního parku Podyjí a můžeme si vychutnat odpočinek bez turistických davů. Na území parku jsou významná vřesoviště s výskytem vzácných teplomilných druhů rostlin i hmyzu. Úkryt před nepohodou poskytují dřevěné altánky a osvěžení citlivě upravené studánky.

Vyjíždíme ze Znojma. Původní hrad z 1. pol. 11. stol. byl v 18. stol. přebudován na barokní zámek. Od počátku 20. stol. využívá jeho interiéry Jihomoravské muzeum. O významu města vypovídají i zbytky hradeb. Ty byly opatřeny čtyřmi mohutnými branami, z nichž tři umožňovaly vstup do města ze třech základních směrů – z Prahy, Brna a Vídně a jedna, zvaná Napajedelská, sloužila znojemským občanům k vyhánění dobytka k Dyji, protože Znojmo trpělo již v dávných dobách nedostatkem vody. Podzemí města tvoří unikátní systém navzájem se proplétajících chodeb v několika patrech nad sebou v celkové délce 30 km. Do skály byly vytesány v 13. – 17. stol. a sloužily jako zásobárny potravin i úkryt obyvatel v dobách ohrožení města. Kromě hradu je zde řada kostelů – sv. Michala, sv. Mikuláše, Povýšení sv. Kříže s dominikánským klášterem, Svatováclavská kaple, Loucký klášter s kostelem sv. Václava i rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny (národní kulturní památka), stejně jako 70 m vysoká radniční věž z let 1445–1448. V jižní části města v blízkosti Louckého kláštera najdeme městskou plovárnu Louka s tobogánem, skluzavkou a divokou řekou.

Ze Znojma jedeme po cyklotrase č. 5000. Míjíme Králův stolec, vyhlídku nad vzdutou hladinou Znojemské přehrady, barokní Andělský mlýn v Mločím údolí, kterým protéká Mašovický potok a přijedeme do obce Podmolí. V okolí jsou nálezy z doby bronzové a slovanské, kaple Bolestné Panny Marie z r. 1753 a zachovaná původní vesnická zástavba. V obci se můžeme občerstvit ve dvou hospůdkách a také se ubytovat v penzionu. Za Podmolí jedeme stále po cyklotrase č. 5000. Míjíme Devět mlýnů. Historicky je prokázáno šest mlýnů. Další tři ležely níže po proudu a zřejmě v důsledku povodní byly pusté již v 16. stol. Z šesti mlýnů přežily do nedávné doby čtyři. Mezi ně patří Gruberův mlýn (rozcestí turistických cest pod Šobesem) a Papírna (cestou na Sealsfieldův kámen).

Jedeme přes Šobes, kde je možnost pohlídky s degustací přímo na vinici v Národním parku Podyjí – odrůdy Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého, Rulandského šedého a Ryzlinku vlašského. Projedeme do vsi Havraníky. Stojí zde památkově chráněný sklep a kostel sv. Linharta z r. 1815. V okolí je chráněná příroda v Havranických vřesovištích a na Skalce. Pokračujeme přes Popice. Pár set metrů od Popic se vyjímá zcela nově zrekonstruovaná poutní kaple se zajímavými reliéfy na vnějších stěnách. Z Popic se vracíme kolem pahorku Kraví hora zpět do Znojma.

Public transport

Public-transport-friendly

Do Znojma se dostaneme pohodlně vlakem či autobusem - jízdní řády zde: https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/

Parking

Ve Znojmě je několik, většinou placených, parkovišť. Zdarma se dá parkovat například u vlakového nádraží.

Coordinates

DD
48.860007, 16.047147
DMS
48°51'36.0"N 16°02'49.7"E
UTM
33U 576804 5412422
w3w 
///lipstick.declares.harps
Arrival by train, car, foot or bike

Equipment

Trekové kolo, cyklistická helma

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Difficulty
moderate
Distance
30.1 km
Duration
2:29 h
Ascent
435 m
Descent
436 m
Highest point
427 m
Lowest point
217 m
Public-transport-friendly Circular route Scenic Refreshment stops available Family-friendly Cultural/historical interest Geological highlights Flora

Statistics

  • Content
  • Show images Hide images
Features
Maps and trails
  • 8 Waypoints
  • 8 Waypoints
Distance  km
Duration : h
Ascent  m
Descent  m
Highest point  m
Lowest point  m
Push the arrows to change the view