Share
Bookmark
Print
GPX
KML
Plan a route here
Embed
Fitness
Bicycle Ride

The beauties of the National Park Podyjí

Bicycle Ride · Jihomoravský kraj
Responsible for this content
South Moravia Verified partner  Explorers Choice 
 • Znojemské panorama s kostelem sv. Mikuláše
  / Znojemské panorama s kostelem sv. Mikuláše
  Photo: JMK, CC BY, South Moravia
 • Výhled na Znojmo z hradu
  / Výhled na Znojmo z hradu
  Photo: Tomáš Hájek, CC BY, South Moravia
 • Bývalý minoritský klášter ve Znojmě
  / Bývalý minoritský klášter ve Znojmě
  Photo: CC BY, South Moravia
 • Znojmo - pohled na rotundu a řeku
  / Znojmo - pohled na rotundu a řeku
  Photo: Jan Čelikovský, CC BY, South Moravia
 • Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě
  / Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě
  Photo: Tomáš Hájek, CC BY, South Moravia
 • Pohled na Znojemský hrad
  / Pohled na Znojemský hrad
  Photo: CC BY, South Moravia
 • / Muzeum motorismu ve Znojmě
  Photo: CC BY, South Moravia
0 150 300 450 600 m km 5 10 15 20 25 30

Ze starobylého města Znojmo vyjedeme na okružní trasu, na které objevíme krásy Národního parku Podyjí. Malebné studánky a altánky dokreslují osvěžující odpočinek bez davů turistů.

moderate
30.1 km
2:32 h
435 m
435 m

Vyjdeme ze Znojma, které samo o sobě stojí za prohlídku - o jeho významu v minulosti vypovídají zbytky hradeb i původní hrad z 1. pol. 11. stol., který byl v 18. stol. přebudován na barokní zámek. Podzemí města tvoří unikátní systém navzájem se proplétajících chodeb v několika patrech nad sebou v celkové délce 30 km. Kromě hradu je tu i řada kostelů a rotunda sv. Kateřiny od které se skýtá dechberoucí výhled na město postavené na skále. 

Ze Znojma jedeme po cyklotrase č. 5000. Míjíme Králův stolec, vyhlídku nad vzdutou hladinou Znojemské přehrady, barokní Andělský mlýn v Mločím údolí, kterým protéká Mašovický potok a přijedeme do obce Podmolí. Za Podmolím míjíme Devět mlýnů, kde je historicky doložených šest mlýnů a dochovaly se čtyři. 

Jedeme přes Šobes, kde je možnost pohlídky s degustací přímo na vinici v Národním parku Podyjí – odrůdy Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého, Rulandského šedého a Ryzlinku vlašského. Pokračujeme přes Popice. Z Popic se vracíme zpět do Znojma.

Author’s recommendation

Degustace přímo na vinici u obce Šobec - otevírací doba ochutnávkového stánku zde: https://www.znovin.cz/vinice-sobes-v-np-podyji

Difficulty
moderate
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
427 m
Lowest point
217 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Equipment

Trekové kolo, cyklistická helma

Tips, hints and links

Plovárna Louka u Louckého kláštera ve Znojmě: https://www.plovarnalouka-znojmo.cz/wp/

Start

Znojmo (301 m)
Coordinates:
Geographic
48.860007, 16.047147
UTM
33U 576804 5412422

Destination

Znojmo

Turn-by-turn directions

Poznáme různé charakteristiky Národního parku Podyjí a můžeme si vychutnat odpočinek bez turistických davů. Na území parku jsou významná vřesoviště s výskytem vzácných teplomilných druhů rostlin i hmyzu. Úkryt před nepohodou poskytují dřevěné altánky a osvěžení citlivě upravené studánky.

Vyjíždíme ze Znojma. Původní hrad z 1. pol. 11. stol. byl v 18. stol. přebudován na barokní zámek. Od počátku 20. stol. využívá jeho interiéry Jihomoravské muzeum. O významu města vypovídají i zbytky hradeb. Ty byly opatřeny čtyřmi mohutnými branami, z nichž tři umožňovaly vstup do města ze třech základních směrů – z Prahy, Brna a Vídně a jedna, zvaná Napajedelská, sloužila znojemským občanům k vyhánění dobytka k Dyji, protože Znojmo trpělo již v dávných dobách nedostatkem vody. Podzemí města tvoří unikátní systém navzájem se proplétajících chodeb v několika patrech nad sebou v celkové délce 30 km. Do skály byly vytesány v 13. – 17. stol. a sloužily jako zásobárny potravin i úkryt obyvatel v dobách ohrožení města. Kromě hradu je zde řada kostelů – sv. Michala, sv. Mikuláše, Povýšení sv. Kříže s dominikánským klášterem, Svatováclavská kaple, Loucký klášter s kostelem sv. Václava i rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny (národní kulturní památka), stejně jako 70 m vysoká radniční věž z let 1445–1448. V jižní části města v blízkosti Louckého kláštera najdeme městskou plovárnu Louka s tobogánem, skluzavkou a divokou řekou.

Ze Znojma jedeme po cyklotrase č. 5000. Míjíme Králův stolec, vyhlídku nad vzdutou hladinou Znojemské přehrady, barokní Andělský mlýn v Mločím údolí, kterým protéká Mašovický potok a přijedeme do obce Podmolí. V okolí jsou nálezy z doby bronzové a slovanské, kaple Bolestné Panny Marie z r. 1753 a zachovaná původní vesnická zástavba. V obci se můžeme občerstvit ve dvou hospůdkách a také se ubytovat v penzionu. Za Podmolí jedeme stále po cyklotrase č. 5000. Míjíme Devět mlýnů. Historicky je prokázáno šest mlýnů. Další tři ležely níže po proudu a zřejmě v důsledku povodní byly pusté již v 16. stol. Z šesti mlýnů přežily do nedávné doby čtyři. Mezi ně patří Gruberův mlýn (rozcestí turistických cest pod Šobesem) a Papírna (cestou na Sealsfieldův kámen).

Jedeme přes Šobes, kde je možnost pohlídky s degustací přímo na vinici v Národním parku Podyjí – odrůdy Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého, Rulandského šedého a Ryzlinku vlašského. Projedeme do vsi Havraníky. Stojí zde památkově chráněný sklep a kostel sv. Linharta z r. 1815. V okolí je chráněná příroda v Havranických vřesovištích a na Skalce. Pokračujeme přes Popice. Pár set metrů od Popic se vyjímá zcela nově zrekonstruovaná poutní kaple se zajímavými reliéfy na vnějších stěnách. Z Popic se vracíme kolem pahorku Kraví hora zpět do Znojma.

Public transport

Public transport friendly

Do Znojma se dostaneme pohodlně vlakem či autobusem - jízdní řády zde: https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/

Parking

Ve Znojmě je několik, většinou placených, parkovišť. Zdarma se dá parkovat například u vlakového nádraží.

Arrival by train, car, foot or bike


Questions & answers

Pose the first question

You have a question concerning this content? Here is the right place to ask it.


Reviews

Write your first review

Be the first to review and help others.


Photos of others


Difficulty
moderate
Distance
30.1 km
Duration
2:32 h
Ascent
435 m
Descent
435 m
Public transport friendly Loop Scenic With refreshment stops Family friendly Cultural/historical value Geological highlights Botanical highlights

Statistics

: h
 km
 m
 m
Highest point
 m
Lowest point
 m
Show elevation profile Hide elevation profile
For changing the range of view, push the arrows together.