Choose a language
Plan a route here Copy route
Bicycle Ride recommended route

The Blue Mountains - a land through which the God walked

· 1 review · Bicycle Ride · Jihomoravský kraj
Responsible for this content
South Moravia Verified partner  Explorers Choice 
  • Pohled na vinice u Velkých Pavlovic
    Pohled na vinice u Velkých Pavlovic
    Photo: Tomáš Hájek, CC BY, South Moravia
Perfektně vyznačená trasa Modrými horami tvoří pestrý okruh nabízející nejen ideální tip pro rodinný výlet, ale i několik atraktivních terénních úseků pro náročnější cyklisty.
moderate
Distance 30.9 km
2:21 h
451 m
451 m
317 m
166 m
Vinařskou stezku Modré hory tvoří uzavřený okruh, takže výlet za poznáním vinařské krajiny s nádhernými výhledy do okolí, můžete začít v kterékoliv obci na trase. My začneme ve Velkých Pavlovicích, centru národopisné oblasti Hanácké Slovácko. Pojedeme Moravskou vinnou stezkou katastrem obce Němčičky ke kapli sv. Antonína v trati Růžený. Němčičkami prochází cesta kolem sklepů několika místních vinařů – doporučujeme se osvěžit deci osvěžujícího Veltlínu. Do sousedních Bořetic vede stezka po silnici; milovníci kopců a dalekých výhledů si ji mohou zpestřit prudkým stoupáním k rozhledně nad Kraví horou. Další zastávkou je stará vinařská obec Kobylí, kde se vinná réva pěstovala už ve 13. století. Poslední stoupání vás přivede na Vrbici, dávnou strážní osadu s dominantním novorománským kostelem sv. Jiljí. Pod ním je  vybudovaný vzácně jednolitý areál vinných sklepů, kde se rodí nejlepší červená vína na Moravě. Po cestě zpět do Velkých Pavlovic můžeme navštívit ještě rozhlednu Slunečná. 

Author’s recommendation

Vinařská expozice v Kobylí: http://www.kobyli.cz/muzeum-infocentrum-vinoteka

Vinařský dvůr Němčičky: http://www.jstavek.cz/vinarsky-dvur/

Profile picture of Dung Duong
Author
Dung Duong
Update: March 01, 2019
Difficulty
moderate
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
317 m
Lowest point
166 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Track types

Asphalt 8.94%Dirt road 2.63%Forested/wild trail 28.34%Road 45.11%Unknown 14.95%
Asphalt
2.8 km
Dirt road
0.8 km
Forested/wild trail
8.8 km
Road
13.9 km
Unknown
4.6 km
Show elevation profile

Tips and hints

TIC Velké Pavlovice: http://www.velke-pavlovice.cz/turisticke-informacni-centrum

 

 

Start

Velké Pavlovice (173 m)
Coordinates:
DD
48.902595, 16.822321
DMS
48°54'09.3"N 16°49'20.4"E
UTM
33U 633545 5418228
w3w 
///campaigner.farmhouse.doddle

Destination

Velké Pavlovice

Turn-by-turn directions

Cyklistická stezka Modré hory je turistickou součástí vinařského projektu, u jehož zrodu stál profesor Vilém Kraus. Své vyznání kraji, jehož vinorodým stráním dávají modrou barvu letní rána i bobule hroznů na podzim, vložil do těchto vět: „Pětihvězdí moravských vinařských obcí v čele s městem Velké Pavlovice je odedávna známé svými červenými víny ze svahových viničních poloh rozložených okruhem ve zvlněné krajině. K rovinatému jihu otevřená „rukapáně“ je jako mozolnatá dlaň, z níž vychází pět čilých a tvořivých prstů, které modelovaly svahy v okolí lidských sídlišť do tvaru polí, sadů, vinic i lesů. Těmi pomyslnými prsty prochází náhodný poutník a slabikuje jejich jména, jak by četl radost z doteků dětské ruky: Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a nejvýš položená Vrbice.“

 

Vinařskou stezku Modré hory tvoří uzavřený okruh, takže výlet za poznáním vinařské krajiny s nádhernými výhledy do okolí, můžete začít v kterékoliv obci na trase. Protože severozápadní úsek stezky stoupá kopcovitým terénem okraje Přírodního parku Ždánický les a z několika směrů dostupná vlaková zastávka je ve Velkých Pavlovicích, doporučuji vyrazit za čerstva směrem na Němčičky. Město Velké Pavlovice, které je centrem národopisné oblasti Hanácké Slovácko, opustíte v místní části Zelnice. Původní tvář historické sklepní uličky dnes připomíná už jen pár nadsklepních lisoven na jejím začátku, většina jich byla v minulosti přestavěna na obytné domy.

 

Po vjezdu do terénu stoupá stezka nezpevněnou cestou nejcennějšími viničními tratěmi Staré hory, Išperky a Bojanovska k nejvyššímu bodu, odkud se po klidné silnici spolu s Moravskou vinnou stezkou spouští k Velkým Pavlovicím. U Horáčkova kříže odbočí vlevo a po krátkém společném úseku s tématickou stezkou Krajem André stoupá katastrem obce Němčičky ke kapli sv. Antonína v trati Růžený. Magické místo němčického vinařství je jedním ze zastavení na trase osmikilometrové obecní vinařské stezky, která na čtyřech panelech informuje o historii obce a panoramatických výhledech v jejím okolí. Němčičkami prochází Modrohorská kolem sklepů několika místních vinařů – deci osvěžujícího Veltlínu spláchne prach cest i únavu z vystoupaných metrů.

 

Do sousedních Bořetic vede stezka po silnici; milovníci kopců a dalekých výhledů si ji mohou zpestřit prudkým stoupáním k rozhledně nad Kraví horou, kam odbočuje modře značená pěší stezka na konci Němčiček. K další zastávce na trase vede značená stezka od rozhledny nad Bořeticemi i z obce samotné. Kobylí je stará vinařská obec, kde se réva vinná pěstovala už ve 13. století. Hluboké vinné sklepy a památkově chráněné lisovny jsou roztroušeny po celé obci, přesvědčivé svědectví o bohaté historii vinařství v obci podává vinařská expozice v místním muzeu.

 

Poslední stoupání na poznávací expedici krajem Modrých hor vás přivede na Vrbici, dávnou strážní osadu s dominantním novorománským kostelem sv. Jiljí. Pod ním, ve stráni slepencové skály, je v sedmi patrech nad sebou vybudovaný vzácně jednolitý areál vinných sklepů, kde se rodí nejlepší červená vína na Moravě. Ochutnejte třeba cuvée, jemuž daly Modré hory jméno. Lahodná chuť Modrého Portugalu a Frankovky vás bude provázet cestou do Bořetic, kde na vás čeká vínem inspirovaná recese v podobě Svobodné spolkové republiky Kraví hora. Ve stejnojmenném hotelu navštivte kancelář prezidenta republiky Kraví hora, ve které o kvalitě demokracie nerozhodují slovní proklamace, ale kvalita vína. S úsměvem na rtech pak můžete vyrazit do cíle ve Velkých Pavlovicích. Tříkilometrový úsek nabízí dvě možnosti. Pro ty, kteří už mají kopců plné zuby kopců, je určena stezka André, vedoucí do cíle výletu přímo z Kraví Hory. Vrchaře a milovníky dalekých výhledů čeká ještě jeden impozantní zážitek – stoupání vinicemi k rozhledně Slunečná. Její vzdušná a elegantní konstrukce se tyčí v trati Nad Zahradami a z výšky dvaceti metrů nabízí panoramatický pohled do vinařského kraje.

Public transport

Public-transport-friendly

Do Velkých Pavlovic se můžeme dostat pohodlně vlakem i autobusem - jízdní řády zde: https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/

 

Parking

Parkovat se ve Velkých Pavlovicích dá na parkovišti u autobusového nádraží, nebo u hřbitova. 

Coordinates

DD
48.902595, 16.822321
DMS
48°54'09.3"N 16°49'20.4"E
UTM
33U 633545 5418228
w3w 
///campaigner.farmhouse.doddle
Arrival by train, car, foot or bike

Equipment

Trekové kolo, cyklistická helma

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

5.0
(1)

Photos from others


Reviews
Difficulty
moderate
Distance
30.9 km
Duration
2:21 h
Ascent
451 m
Descent
451 m
Highest point
317 m
Lowest point
166 m
Public-transport-friendly Circular route Scenic Refreshment stops available Family-friendly Cultural/historical interest

Statistics

  • Content
  • Show images Hide images
Features
Maps and trails
  • 6 Waypoints
  • 6 Waypoints
Distance  km
Duration : h
Ascent  m
Descent  m
Highest point  m
Lowest point  m
Push the arrows to change the view