Choose a language
Plan a route here Copy route
Bicycle Ride recommended route

The Jevišovice region - the landscape of two rivers

Bicycle Ride · Jihomoravský kraj
Responsible for this content
South Moravia Verified partner  Explorers Choice 
  • Jevišovická přehrada
    Jevišovická přehrada
    Photo: Igor Zehl, CC BY, South Moravia
m 450 400 350 300 250 200 50 40 30 20 10 km

Cykloturistický okruh malebným Přírodním parkem Jevišovka situovaným sice v severních partiích Znojemska, nicméně reliéfu náhorní pahorkatiny ducha Vysočiny.

moderate
Distance 53.1 km
3:55 h
460 m
460 m
435 m
238 m

Hluboké komplexy lesů pokrývající většinu území jsou v okolí centra parku – Jevišovic - přerušovány polními partiemi s dalekými výhledy do ploché krajiny. Jihovýchodní reliéf je zase poznamenán zahlubujícím se údolím říčky Jevišovky vytvářející zde romantický úsek posázený bývalými mlýny. Okruh, který nás provede celým regionem vychází z centra starobylých Jevišovic a východními spíše polními partiemi míří nejprve do údolí Jevišovky, odkud se obtáčí z jihu a východními lesními partiemi nás vrací zpět na sever západním lesnatým okolím Jevišovic do Boskovštejna, Jiřic a údolí potoka Nedveky hlubokými lesy směřuje stále na sever až na hranici Jihomoravského kraje a hranu údolí řeky Rokytné. Odtud se vrací silnicí zpět do Jevišovic. Region, který spojuje přírodní zážitky s kulturními tak představuje příjemný cyklistický podnik v málo obydlené krajině.

Author’s recommendation

Za návštěvu stojí Starý zámek, rotunda v Plavči i kostel v Hlubokých Mašůvkách. 

Jevišovická přehrada je vhodná ke koupání. 

Profile picture of Dung Duong
Author
Dung Duong
Update: March 01, 2019
Difficulty
moderate
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
435 m
Lowest point
238 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Track types

Asphalt 6.27%Nature trail 33.64%Path 14.11%Road 14.70%Unknown 31.25%
Asphalt
3.3 km
Nature trail
17.9 km
Path
7.5 km
Road
7.8 km
Unknown
16.6 km
Show elevation profile

Start

Jevišovice, u kostela sv. Jakuba (364 m)
Coordinates:
DD
48.987456, 15.989970
DMS
48°59'14.8"N 15°59'23.9"E
UTM
33U 572426 5426533
w3w 
///snowy.commentator.bulky
Show on Map

Destination

Jevišovice, Starý zámek

Turn-by-turn directions

Okruh jevišovickým regionem začneme i ukončíme v jeho středu – starobylém městečku Jevišovice situovaném na skalních výšinách nad údolím říčky Jevišovky. Necháme-li si návštěvu největšího klenotu Jevišovic, Starého zámku, na severozápadním skalním ostrohu nad Jevišovkou, na závěr našeho výletu, zahájíme cestu v centru městečka, pod kostelem sv. Josefa, kde vedle bohatě osazených rozcestníků a informačních tabulí zabírá naproti přes cestu velký prostor nově opravená bývalá sýpka, sloužící dnes jako restaurační i informačně-kulturní prostor. Vydáme se jihovýchodním směrem podle značení páteřní cyklotrasy Krumlovsko-Jevišovicko a po pár stovkách metrů míjíme hustou zelení zašlého zámeckého parku kryté budovy Nového zámku, sloužícího jako dům seniorů. Park je ovšem veřejnosti přístupný volně. Jevišovice opouštíme otevřenou polní krajinou po náhorní plošině zpevněnou cestou až na rozcestí nad vesnicí Černín, na křižovatce s cyklotrasou č. 5264. Zde přesedláme na ni a vlevo po několika serpentinách strmě sestoupíme lesem a polní cestou k silnici u Černína. Po návratu na silnici pokračujeme jihovýchodním směrem ve směru cyklotrasy 481 do obce Vevčice, kde znovu překřížíme údolí říčky Jevišovky. Setrváme ještě chvíli na silnici v jihovýchodním směru a po překonání návrší u Rudlických kopců nás teprve nyní čeká opuštění asfaltové cesty a sjezd do hlubokého údolí Jevišovky. Naši jízdu nyní vede cykloturistické značení dálkové Mlynářské stezky. Cesta je místy pohodlná, místy velmi kamenitá. Projížďka údolím končí ulicí Padělky, kterou vjíždíme do vesnice Plaveč.

Plavčí končí naše cesta podél Jevišovky a další část výletního okruhu znamená strmý výšvih z údolí silnicí ve směru na Znojmo, který pokračuje polní a lesní cestou jižními partiemi přírodního parku Jevišovka a teplými dubovými lesy do duchovního centra regionu – poutního místa u kostela Navštívení Panny Marie v Hlubokých Mašůvkách.

po průjezdu Hlubokými Mašůvkami pokračujeme polní cestou ve směru cyklotrasy č. 5264 do lesních komplexů jihozápadních a západních partií přírodního parku Jevišovka. Za rozcestím cyklotras měníme značení na cyklotrasu č. 5265. Po překřížení silnice do Jevišovic pak povrch přejde do asfaltového. Cesta zvlněnou lesní krajinou končí na silnici z Jevišovic, kde odbočíme vlevo na silnici, po níž dojedeme do Boskovštejna.

Stále ve směru cyklotrasy č. 5285 se dostáváme do sousedních Jiřic u Moravských Budějovic, kde obecní úřad hostí unikátní muzeum hasičské techniky. Polní cesta nás z Jiřic vrací zpět do lesních komplexů obklopujících Jevišovice ze všech stran, jimiž budeme z rozcestí s cyklotrasou č. 5263 pokračovat k severu. Cesta se vine lesními zákoutími a místy se až ztrácí v husté zeleni. Nicméně nás nakonec dovádí k silnici u Hostimi, kde nedaleko hájovny Kyničky navážeme na cyklotrasu č. 5264. Z ní pak po silnici směrem na vesnice Rozkoš a Slatina a dál do závěrečného sjezdu do údolí potoka Nedveky do vesničky Střelice a tudy už je to jen pár set metrů, než se ocitneme u Jevišovky v údolí pod Starým zámkem. Závěrečný průjezd Jevišovicemi tak patří výstupu nejstarší částí městečka, kdy nás opět vede značení cyklotrasy Krumlovsko-Jevišovicko klikatícími se starými uličkami k hlavní bráně Starého zámku.

Note


all notes on protected areas

Public transport

Public-transport-friendly

Do Jevišovic se dostaneme autobusem - nejbližší zastávka startu trasy je Jevišovice, nám. 

Jízdní řády zde: https://jizdnirady.idnes.cz/autobusy/spojeni/

 

Parking

V Jevišovicích není žádné parkoviště, parkovat se dá v uličkách okolo kostela. 

Coordinates

DD
48.987456, 15.989970
DMS
48°59'14.8"N 15°59'23.9"E
UTM
33U 572426 5426533
w3w 
///snowy.commentator.bulky
Show on Map
Arrival by train, car, foot or bike

Equipment

Trekové kolo, cyklistická helma. 


Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Difficulty
moderate
Distance
53.1 km
Duration
3:55 h
Ascent
460 m
Descent
460 m
Highest point
435 m
Lowest point
238 m
Public-transport-friendly Circular route Scenic Refreshment stops available Family-friendly Cultural/historical interest

Statistics

  • Content
  • Show images Hide images
Features
Maps and trails
  • 5 Waypoints
  • 5 Waypoints
Distance  km
Duration : h
Ascent  m
Descent  m
Highest point  m
Lowest point  m
Push the arrows to change the view