Choose a language
Plan a route here Copy route
Bicycle Ride recommended route

The Moravian Wine Route - vineyards and folklore

Bicycle Ride · Jihomoravský kraj
Responsible for this content
South Moravia Verified partner  Explorers Choice 
  • Kaple na Starém hradě v Bzenci
    Kaple na Starém hradě v Bzenci
    Photo: Robert Kopecký, CC BY, South Moravia
m 250 200 150 60 50 40 30 20 10 km
Stezka Slováckem lemovaná vinohrady z Čejče do Bzence.  Bezpečná jízda po klidných cyklostezkách po moravské vinné stezce je tu odpočinkem, radostí i cestou za poznáním.
moderate
Distance 64.2 km
4:32 h
421 m
418 m
286 m
171 m
První úsek stezky z Čejče do Čejkovic vede krajem T. G. Masaryka. Za Čejkovicemi pokračuje terénní úsek do Starého Poddvorova, který patří k nejpůvabnějším na celé trase. Nad Starým Poddvorovem odbočí Moravská vinná k lesu, v jehož stínu se ubírá v souběhu s dálkovou cyklotrasou č. 412 Břeclav – Hradec Králové. Za mokra obtížně sjízdnou cestu lesem vystřídá nad Mutěnicemi polní sjezd do obce, která je baštou vinařství na Slovácku. Členitého reliéfu krajiny a husté sítě zpevněných polních cest využívá trasa Moravské vinné i na své pouti oblastí Kyjovského Dolňácka. Následuje deset kilometrů po silnici přes Dubňany do Ratíškovic. Závěrečných patnáct kilometrů vede převážně po cyklostezkách a nabízí několik zajímavých nevinařských cílů. Na konci výletu po vinařské magistrále vedoucí Slováckem čeká Bzenec - město se starým novogotickým zámkem a tisíciletou lípou, která dala jméno proslavené Bzenecké lipce, vínu Ryzlinku rýnského sklizeného z nejlepších tratí města a okolí.

Author’s recommendation

V Čejkovicích se vyplatí návštěva Sonnentoru, kde se může te zůčastnit exkurze s ochutnávku čajů, nebo jen navštívit kavárnu a jejich bio prodejnu.
Profile picture of Dung Duong
Author
Dung Duong
Update: March 01, 2019
Difficulty
moderate
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
286 m
Lowest point
171 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Track types

Asphalt 12.10%Dirt road 0.55%Forested/wild trail 24.32%Bike pushing needed 0.24%Road 42.84%Unknown 19.92%
Asphalt
7.8 km
Dirt road
0.4 km
Forested/wild trail
15.6 km
Bike pushing needed
0.2 km
Road
27.5 km
Unknown
12.8 km
Show elevation profile

Tips and hints

https://www.sonnentor.com/cs-cz/

Start

Čejč (178 m)
Coordinates:
DD
48.942068, 16.960996
DMS
48°56'31.4"N 16°57'39.6"E
UTM
33U 643594 5422869
w3w 
///principally.sugar.noon
Show on Map

Destination

Bzenec

Turn-by-turn directions

Slovácká vinařská podoblast vyniká širokým sortimentem odrůd révy vinné a vyspělým malovinařstvím. Výše položené vinice dávají v kopcovitém terénu plná vína se svěžím charakterem a výrazným odrůdovým aroma. Krajem T. G. Masaryka vede první úsek stezky z Čejče do Čejkovic. Připomínkou několikaletého pobytu prezidenta-osvoboditele je stejnojmenná cesta i pamětní desky v obou obcích. Za Čejčí odbočuje Moravská vinná ze silnice do terénu k ojedinělým stepním lokalitám tzv. Špidlákům, aby se vzápětí vynořila v centru Čejkovic u Templářské tvrze se sklepy. Za Čejkovicemi pokračuje terénní úsek do Starého Poddvorova, který patří k nejpůvabnějším na celé trase. Většinou nezpevněný povrch stezky kopíruje členitý reliéf krajiny, parádní výhledy do údolí střídá pohodová jízda na úpatí polí a vinic.

Pestrost povrchů trasy a proměnlivost krajiny charakterizují úsek, který je hustě protkaný sítí místních okruhů vinařských stezek. Nad Starým Poddvorovem odbočí Moravská vinná k lesu, v jehož stínu se ubírá v souběhu s dálkovou cyklotrasou č. 412 Břeclav – Hradec Králové. Za mokra obtížně sjízdnou cestu lesem vystřídá nad Mutěnicemi polní sjezd do obce, která je baštou vinařství na Slovácku. Vinařský areál Pod Búdama charakterizují rostlinné a figurální motivy na žudrech a průčelí sklepů. Na červenohnědém podkladu je v omítce vyškrabal místní lidový umělec Ján Lacko. Asi 500 sklepů dnes tvoří pitoreskní vinařskou dědinu s názvy ulic, hospodou i několika penziony. Následujících rychlých deset kilometrů přes Dubňany do Ratíškovic vede sice po silnici, nabízí však pestrou ukázku drobných sakrálních památek a rozhodně nenudí. Návěstí stezky za Ratíškovicemi upozorňuje na zajímavý projekt šlapací drezíny a muzea Na kole po kolejích ke kanálu, který můžete navštívit, odbočíte-li doprava a vydáte se podél bývalé Baťovy dráhy. 

Členitého reliéfu krajiny a husté sítě zpevněných polních cest využívá trasa Moravské vinné i na své pouti oblastí Kyjovského Dolňácka. V první části najdete hned tři významné sklepní kolonie, které jsou ukázkou typických sklepních staveb v regionu i vyspělého malovinařství. Ratíškovický Slavín mezi vinohrady pod kopcem Náklo, stejně jako vacenovické Žlébky patří k nejmladší vinařským areálům na Moravě, legendární milotické Šidleny, ke kterým můžete odbočit ze středu obce po Mutěnické vinařské stezce, pamatují vepřovicové domečky s doškovými střechami nad hlubokými sklepy. Dnes jsou živou vinařskou kolonií, v níž můžete vychutnat jedinečnost a chuťovou pestrost slováckých vín. Pobyt v Miloticích byste však neměli ukončit návštěvou Šidlen. V katastru obce se nachází přírodní rezervace Písečný rybník, k pozoruhodným ukázkám venkovského baroka patří kostel Všech svatých a romantický zámek. Přehlídku sklepních staveb završují búdy ve Skoronicích a rozlehlá kolonie na okraji dubohabřiny Chrást nedaleko Vlkoše.   

Závěrečných patnáct kilometrů vede převážně po cyklostezkách a nabízí několik zajímavých nevinařských cílů. Město Kyjov je kulturním a společenským centrem regionu, jehož renesanční radnice a muzeum jsou ojedinělými stavbami na Slovácku. Kostel sv. Václava v sousedním Kostelci s románskými základy je pohledovou dominantou Kyjovska a cennou sakrální památkou. Ve Vlkoši se můžete zastavit v Military muzeu generála Ingra, místního rodáka.Na konci výletu po vinařské magistrále vedoucí Slováckem čeká Bzenec - město se starým hradem, novogotickým zámkem, středověkým židovským hřbitovem a tisíciletou lípou, která dala jméno proslavené Bzenecké lipce, vínu Ryzlinku rýnského sklizeného z nejlepších tratí města a okolí.

Note


all notes on protected areas

Public transport

Public-transport-friendly

Do Čejč i do Bzence se pohodlně dostanete vlakem nebo autobusem.

https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/

Parking

V Bzenci je možné parkovat na námněstí. V Čejči je možné parkovat v ulicích města.

Coordinates

DD
48.942068, 16.960996
DMS
48°56'31.4"N 16°57'39.6"E
UTM
33U 643594 5422869
w3w 
///principally.sugar.noon
Arrival by train, car, foot or bike

Equipment

trekové kolo, cyklistická helma

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Difficulty
moderate
Distance
64.2 km
Duration
4:32 h
Ascent
421 m
Descent
418 m
Highest point
286 m
Lowest point
171 m
Public-transport-friendly Scenic Refreshment stops available Family-friendly Cultural/historical interest Botanical highlights Flora and fauna

Statistics

  • Content
  • Show images Hide images
Features
Maps and trails
  • 9 Waypoints
  • 9 Waypoints
Distance  km
Duration : h
Ascent  m
Descent  m
Highest point  m
Lowest point  m
Push the arrows to change the view