Choose a language
Plan a route here Copy route
Bicycle Ride recommended route

The Moravian Wine Route - vineyards and folklore

Bicycle Ride · Jihomoravský kraj
Responsible for this content
South Moravia Verified partner  Explorers Choice 
  • Kaple na Starém hradě v Bzenci
    Kaple na Starém hradě v Bzenci
    Photo: Robert Kopecký, CC BY, South Moravia
m 250 200 150 60 50 40 30 20 10 km
Stezka Slováckem lemovaná vinohrady z Čejče do Bzence.  Bezpečná jízda po klidných cyklostezkách po moravské vinné stezce je tu odpočinkem, radostí i cestou za poznáním.
moderate
Distance 64.2 km
4:32 h
421 m
418 m
286 m
171 m
První úsek stezky z Čejče do Čejkovic vede krajem T. G. Masaryka. Za Čejkovicemi pokračuje terénní úsek do Starého Poddvorova, který patří k nejpůvabnějším na celé trase. Nad Starým Poddvorovem odbočí Moravská vinná k lesu, v jehož stínu se ubírá v souběhu s dálkovou cyklotrasou č. 412 Břeclav – Hradec Králové. Za mokra obtížně sjízdnou cestu lesem vystřídá nad Mutěnicemi polní sjezd do obce, která je baštou vinařství na Slovácku. Členitého reliéfu krajiny a husté sítě zpevněných polních cest využívá trasa Moravské vinné i na své pouti oblastí Kyjovského Dolňácka. Následuje deset kilometrů po silnici přes Dubňany do Ratíškovic. Závěrečných patnáct kilometrů vede převážně po cyklostezkách a nabízí několik zajímavých nevinařských cílů. Na konci výletu po vinařské magistrále vedoucí Slováckem čeká Bzenec - město se starým novogotickým zámkem a tisíciletou lípou, která dala jméno proslavené Bzenecké lipce, vínu Ryzlinku rýnského sklizeného z nejlepších tratí města a okolí.

Author’s recommendation

V Čejkovicích se vyplatí návštěva Sonnentoru, kde se může te zůčastnit exkurze s ochutnávku čajů, nebo jen navštívit kavárnu a jejich bio prodejnu.
Profile picture of Dung Duong
Author
Dung Duong
Update: March 01, 2019
Difficulty
moderate
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
286 m
Lowest point
171 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Track types

Asphalt 12.10%Dirt road 0.55%Nature trail 24.32%Push the bike 0.24%Road 42.84%Unknown 19.92%
Asphalt
7.8 km
Dirt road
0.4 km
Nature trail
15.6 km
Push the bike
0.2 km
Road
27.5 km
Unknown
12.8 km
Show elevation profile

Tips and hints

https://www.sonnentor.com/cs-cz/

Start

Čejč (178 m)
Coordinates:
DD
48.942068, 16.960996
DMS
48°56'31.4"N 16°57'39.6"E
UTM
33U 643594 5422869
w3w 
///principally.sugar.noon
Show on Map

Destination

Bzenec

Turn-by-turn directions

Slovácká vinařská podoblast vyniká širokým sortimentem odrůd révy vinné a vyspělým malovinařstvím. Výše položené vinice dávají v kopcovitém terénu plná vína se svěžím charakterem a výrazným odrůdovým aroma. Krajem T. G. Masaryka vede první úsek stezky z Čejče do Čejkovic. Připomínkou několikaletého pobytu prezidenta-osvoboditele je stejnojmenná cesta i pamětní desky v obou obcích. Za Čejčí odbočuje Moravská vinná ze silnice do terénu k ojedinělým stepním lokalitám tzv. Špidlákům, aby se vzápětí vynořila v centru Čejkovic u Templářské tvrze se sklepy. Za Čejkovicemi pokračuje terénní úsek do Starého Poddvorova, který patří k nejpůvabnějším na celé trase. Většinou nezpevněný povrch stezky kopíruje členitý reliéf krajiny, parádní výhledy do údolí střídá pohodová jízda na úpatí polí a vinic.

Pestrost povrchů trasy a proměnlivost krajiny charakterizují úsek, který je hustě protkaný sítí místních okruhů vinařských stezek. Nad Starým Poddvorovem odbočí Moravská vinná k lesu, v jehož stínu se ubírá v souběhu s dálkovou cyklotrasou č. 412 Břeclav – Hradec Králové. Za mokra obtížně sjízdnou cestu lesem vystřídá nad Mutěnicemi polní sjezd do obce, která je baštou vinařství na Slovácku. Vinařský areál Pod Búdama charakterizují rostlinné a figurální motivy na žudrech a průčelí sklepů. Na červenohnědém podkladu je v omítce vyškrabal místní lidový umělec Ján Lacko. Asi 500 sklepů dnes tvoří pitoreskní vinařskou dědinu s názvy ulic, hospodou i několika penziony. Následujících rychlých deset kilometrů přes Dubňany do Ratíškovic vede sice po silnici, nabízí však pestrou ukázku drobných sakrálních památek a rozhodně nenudí. Návěstí stezky za Ratíškovicemi upozorňuje na zajímavý projekt šlapací drezíny a muzea Na kole po kolejích ke kanálu, který můžete navštívit, odbočíte-li doprava a vydáte se podél bývalé Baťovy dráhy. 

Členitého reliéfu krajiny a husté sítě zpevněných polních cest využívá trasa Moravské vinné i na své pouti oblastí Kyjovského Dolňácka. V první části najdete hned tři významné sklepní kolonie, které jsou ukázkou typických sklepních staveb v regionu i vyspělého malovinařství. Ratíškovický Slavín mezi vinohrady pod kopcem Náklo, stejně jako vacenovické Žlébky patří k nejmladší vinařským areálům na Moravě, legendární milotické Šidleny, ke kterým můžete odbočit ze středu obce po Mutěnické vinařské stezce, pamatují vepřovicové domečky s doškovými střechami nad hlubokými sklepy. Dnes jsou živou vinařskou kolonií, v níž můžete vychutnat jedinečnost a chuťovou pestrost slováckých vín. Pobyt v Miloticích byste však neměli ukončit návštěvou Šidlen. V katastru obce se nachází přírodní rezervace Písečný rybník, k pozoruhodným ukázkám venkovského baroka patří kostel Všech svatých a romantický zámek. Přehlídku sklepních staveb završují búdy ve Skoronicích a rozlehlá kolonie na okraji dubohabřiny Chrást nedaleko Vlkoše.   

Závěrečných patnáct kilometrů vede převážně po cyklostezkách a nabízí několik zajímavých nevinařských cílů. Město Kyjov je kulturním a společenským centrem regionu, jehož renesanční radnice a muzeum jsou ojedinělými stavbami na Slovácku. Kostel sv. Václava v sousedním Kostelci s románskými základy je pohledovou dominantou Kyjovska a cennou sakrální památkou. Ve Vlkoši se můžete zastavit v Military muzeu generála Ingra, místního rodáka.Na konci výletu po vinařské magistrále vedoucí Slováckem čeká Bzenec - město se starým hradem, novogotickým zámkem, středověkým židovským hřbitovem a tisíciletou lípou, která dala jméno proslavené Bzenecké lipce, vínu Ryzlinku rýnského sklizeného z nejlepších tratí města a okolí.

Note


all notes on protected areas

Public transport

Public-transport-friendly

Do Čejč i do Bzence se pohodlně dostanete vlakem nebo autobusem.

https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/

Parking

V Bzenci je možné parkovat na námněstí. V Čejči je možné parkovat v ulicích města.

Coordinates

DD
48.942068, 16.960996
DMS
48°56'31.4"N 16°57'39.6"E
UTM
33U 643594 5422869
w3w 
///principally.sugar.noon
Show on Map
Arrival by train, car, foot or bike

Equipment

trekové kolo, cyklistická helma

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Difficulty
moderate
Distance
64.2 km
Duration
4:32 h
Ascent
421 m
Descent
418 m
Highest point
286 m
Lowest point
171 m
Public-transport-friendly Scenic Refreshment stops available Family-friendly Cultural/historical interest Botanical highlights Flora and fauna

Statistics

  • Content
  • Show images Hide images
Features
Maps and trails
  • 9 Waypoints
  • 9 Waypoints
Distance  km
Duration : h
Ascent  m
Descent  m
Highest point  m
Lowest point  m
Push the arrows to change the view