Choose a language
Plan a route here Copy route
Bicycle Ride recommended route

The Prague Route - through the land of the Lords of Pernštejn

Bicycle Ride · Jihomoravský kraj
Responsible for this content
South Moravia Verified partner  Explorers Choice 
  • Klášter Porta Coeli v Předklášteří
    Klášter Porta Coeli v Předklášteří
    Photo: Ondřej Driml, CC BY, South Moravia
m 600 500 400 300 200 40 35 30 25 20 15 10 5 km

Trasa vede krajinou ovládanou jedním ze šlechtických rodů Pernštejnů. Na trase mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Tišnov vás čeká především přírodní scenérie, tvořené řekou Svratkou.

moderate
Distance 40.1 km
3:13 h
259 m
579 m
621 m
249 m

Výlet začíná na železniční stanici v Bystřici nad Pernštejnem. Z nádraží Bystřice nad Pernštejnem se nejdříve vydáte do centra města. Z náměstí se pak pokračujete po Pražské stezce směr Nedvědice. Pojedete po silnici  upravenou vesničku Věchnov. Za ní následuje vrchol stoupání a sjezd k hradu Pernštejn. Po té následuje další sjezd do Nedvědice. Chcete-li vidět centrum, udělejte si zajížďku z trasy vlevo před železničním přejezdem. Mezi Nedvědicí a Doubravníkem pojedete po silnici II. třídy. Přes Černvír se pokračujete do Doubravníku, jemuž dominuje gotickorenesanční kostel Povýšení sv. Kříže s hrobkou Pernštejnů. Zde odbočíte vlevo ze silnice a ponoříte se do údolí. Silnice a Pražská stezka po 2 km hlavní osu údolí opouští a vystoupá přes Běleč a  zamíří k Lomnici. Pak následuje průjezd Šerkovicemi a Lomničkou. V Lomničce stezka uhýbá vlevo a míří do Tišnova. Držíte-li se pravého břehu Besénku cyklostezkavás dovede do Předklášteří. Od tud je už jen skok do Tišnova.

Author’s recommendation

V Černvíru navštivte krytý dřevěný most přes Svratku z r. 1718.V Předklášteří stojí za návštěvu klášter cisterciáckého řádu Porta coeli.

Profile picture of Dung Duong
Author
Dung Duong
Update: March 01, 2019
Difficulty
moderate
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
621 m
Lowest point
249 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Track types

Asphalt 4.39%Forested/wild trail 0.94%Path 1.34%Bike pushing needed 2.65%Road 64.28%Unknown 26.37%
Asphalt
1.8 km
Forested/wild trail
0.4 km
Path
0.5 km
Bike pushing needed
1.1 km
Road
25.8 km
Unknown
10.6 km
Show elevation profile

Safety information

Mezi Nedvědicí a Doubravníkem pojedete po silnici II. třídy, která je dosti frekventovaná. Proto výlet v tomto úseku nedoporučujeme rodinám s malými dětmi.

Tips and hints

http://www.portacoeli.cz/

Start

Bystřice nad Pernštejnem (570 m)
Coordinates:
DD
49.513401, 16.248632
DMS
49°30'48.2"N 16°14'55.1"E
UTM
33U 590384 5485279
w3w 
///scramble.restores.gerbil
Show on Map

Destination

Tišnov

Turn-by-turn directions

Výlet začíná na železniční stanici v Bystřici nad Pernštejnem a končí na železniční stanici v Tišnově. V jeho první části převažuje jízda z kopce, takže jej např. při dřívějším ukončení na železniční stanicí v Nedvědici mohou absolvovat i rodiny s dětmi. Z nádraží Bystřice nad Pernštejnem se nejdříve vydáte do centra města, kde můžete obdivovat kostel sv. Vavřince, kašnu s plastikami sv. Cyrila a Metoděje nebo navštívit expozici Městského muzea v budově radnice. Z náměstí se pak vydáte po Pražské stezce (značené cyklotrase č. 1) směr Nedvědice. Pojedete po silnici nejdříve přes sympaticky upravenou vesničku Věchnov. Za ní následuje vrchol stoupání a dlouhý sjezd přes Býšovec k hradu Pernštejn.

  

Na Pernštejně, který je jeden z nejkrásnějších a nejzachovalejších hradů v ČR, mají na 1. nádvoří stojany na kola. Prohlídkový okruh je jeden základní a tři výběrové, které je možno absolvovat po předchozí domluvě. Na hradě návštěvníka především upoutá jeho dominantní poloha na vysoké skále a interiéry gotické i novější. Po prohlídce následuje další sjezd do Nedvědice. Tento městys je pozoruhodný atraktivní polohou na březích Svratky. Chcete-li vidět centrum, klidně si udělejte krátkou zajížďku z trasy vlevo před železničním přejezdem.

  

Mezi Nedvědicí a Doubravníkem pojedete po silnici II. třídy, která je dosti frekventovaná. Proto výlet v tomto úseku nedoporučujeme rodinám s malými dětmi. V Černvíru vás upoutá původně románský kostel Nanebevzetí P. Marie působivý svou polohou na opevněném ostrohu. Nebývá otevřen, avšak je možno před ním posedět na lavičce. Hlavní atrakcí vesnice je ovšem krytý dřevěný most přes Svratku z r. 1718. Dalším sídlem na trase výletu je městys Doubravník, jemuž dominuje gotickorenesanční kostel Povýšení sv. Kříže s hrobkou Pernštejnů a velmi pěkně upravené parkové náměstí s majestátnými  stromy, radnicí, pomníkem padlých a sochami světců. Zde odbočíte vlevo ze silnice II. třídy a za Doubravníkem se ponoříte do krajiny, kde řeka Svratka protéká malebným stísněným údolím.

  

Silnice a Pražská stezka po 2 km hlavní osu údolí opouští. Doporučujeme ale zajet až k letovisku Prudká. Prudká není obec, je to skupina obydlí mezi opravdu prudkými okolními srázy. Zde můžete obdivovat peřeje řeky Svratky, krytý dřevěný most z r. 1899, Sokolí skálu, můžete se občerstvit nebo i ubytovat v chatové osadě. Od krytého mostu v Prudké kola otáčíte, vracíte se na Pražskou stezku, po níž vystoupáte přes Běleč a Ochoz a neomylně zamíříte k Lomnici.

  

Lomnice u Tišnova je pozoruhodná židovskou čtvrtí s barokní synagogou a židovským hřbitovem, kde lze najít náhrobky až z 18. století. K židovské čtvrti vás na silnici od Ochozi zavede místní směrovka. Na hlavním náměstí návštěvník zhlédne raně barokní kostel Navštívení P. Marie, radnici a morový sloup. Zámek nad náměstím běžně přístupný není, je v něm škola. Pravým lákadlem je ovšem nová cyklostezka Lomnice - Šerkovice v nádherném přírodním prostředí potoka Besénku. A nejen to. Ještě na území Lomnice na cyklostezce láká k občerstvení atraktivní Penzion Zámecký mlýn. Pak následuje průjezd Šerkovicemi (vpravo od silnice památník partyzánům padlým r. 1945), a Lomničkou, kde doporučujeme přejet na pravý břeh Besénku. Tím pojedete nikoli po hlavní silnici, ale místními komunikacemi a po cyklostezce.

  

V Lomničce Pražská stezka uhýbá vlevo a přes kopec míří do Tišnova. Náš výlet však nabízí i jinou možnost. Držíte-li se stále pravého břehu Besénku, dorazíte k vápencovému lomu, přejedete železniční trať a ocitnete se na úplně nové cyklostezce, která vás po elegantním mostě přes Svratku dovede do Předklášteří. Hlavní pamětihodností je zde klášter cisterciáckého řádu Porta coeli (Brána nebes), v němž sídlí Podhorácké muzeum. Klášter je především proslulý portálem jak vystřiženým z francouzských katedrál. Portál je volně přístupný, do kostela se chodí s průvodcem.

  

Z Předklášteří je už jen skok do Tišnova. Náměstí sice nemá památkový charakter, ale za vidění určitě stojí místní radnice, kostel sv. Václava a funkcionalistická budova spořitelny od B. Fuchse. Nad Tišnovem se vypínají hned dva kopce nabízející krásné rozhledy - Květnice s přírodní rezervací a jeskynním labyrintem a Klucanina s nedávno obnovenou rozhlednou. Až se dostatečně vynadíváte a občerstvíte, můžete dojet na nádraží, kde náš výlet končí.

Note


all notes on protected areas

Public transport

Public-transport-friendly

Do Bystřice nad Perštejnem i Tišnova je možné se pohodně dostat vlakovými i autobusovými spoji.

Parking

V Bystřici nad Perštejnem i Tišnově je možné parkovat v ulicích obce.

Coordinates

DD
49.513401, 16.248632
DMS
49°30'48.2"N 16°14'55.1"E
UTM
33U 590384 5485279
w3w 
///scramble.restores.gerbil
Arrival by train, car, foot or bike

Equipment

silniční kolo a cyklistická helma


Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Difficulty
moderate
Distance
40.1 km
Duration
3:13 h
Ascent
259 m
Descent
579 m
Highest point
621 m
Lowest point
249 m
Public-transport-friendly Scenic Refreshment stops available Cultural/historical interest Botanical highlights Flora and fauna

Statistics

  • Content
  • Show images Hide images
Features
Maps and trails
  • 5 Waypoints
  • 5 Waypoints
Distance  km
Duration : h
Ascent  m
Descent  m
Highest point  m
Lowest point  m
Push the arrows to change the view