Choose a language
Plan a route here Copy route
Bicycle Ride recommended route

The seven-toothed Boskovice ridge

· 1 review · Bicycle Ride · Jihomoravský kraj
Responsible for this content
South Moravia Verified partner  Explorers Choice 
 • Hrad Boskovice
  / Hrad Boskovice
  Photo: Ondřej Driml, CC BY, South Moravia
 • / Hrad Boskovice
  Photo: Ondřej Driml, CC BY, South Moravia
 • / Hrad Boskovice
  Photo: JMK, CC BY, South Moravia
 • / Sloupsko-šošůvské jeskyně - Moravský kras
  Photo: JMK, CC BY, South Moravia
 • / Sloupsko-šošůvské jeskyně - Moravský kras
  Photo: JMK, CC BY, South Moravia
 • / Vchod do Sloupsko-šošůvských jeskyní
  Photo: Igor Zehl, CC BY, South Moravia
 • / Western park Boskovice
  Photo: CC BY, South Moravia
 • / Židovský hřbitov Boskovice
  Photo: Jan Čelikovský, CC BY, South Moravia
 • / Zámek Boskovice z příjezdové cesty
  Photo: Jan Čelikovský, CC BY, South Moravia
 • / Skleník v zámeckém parku Boskovice
  Photo: Jan Čelikovský, CC BY, South Moravia
 • / Synagoga v Boskovicích
  Photo: Jan Čelikovský, CC BY, South Moravia
m 700 600 500 400 300 200 50 40 30 20 10 km

Boskovický okruh vybírající z pokladů Drahanské vrchoviny obklopující Boskovice ze tří stran, to nejlepší. Objevte krásu toho zvlněného, drsného kraje a jeho čisté přírody.

difficult
Distance 57 km
4:59 h
834 m
834 m

Boskovický okruh vybírající z pokladů Drahanské vrchoviny obklopující Boskovice ze tří stran, to nejlepší. Okružní cesta nás zavede do liduprázdného údolí Bělé, přes mokřady přírodního parku Řehořkovo Kořenecko na náhorní plošiny a rekreační areály Kořence a Suchého včetně nejvyššího drahanského bodu Skalek, i do hlubokých lesů nad Sloupem a jihem Boskovicka, odkud se vynoříme až těsně před hlubokým Pilským údolím, s výhledy na zříceninu boskovického hradu a město. Cestou můžeme navštívit Boskovické židovské město s jeho starobylými památkami, zahrát si na indiány a kovboje v Boskovickém westernovém městečku, zkusit svůj švih na golfovém hřišti v Kořenci, nebo obdivovat poklady ukryté v podzemí Moravského krasu, neboť u vesnice Sloup se nachází vstup do proslulých, krápníkově bohatě vyzdobených Sloupsko-šošůvských jeskyní. Cesta, která vám o Boskovicku řekne skoro všechno.

Author’s recommendation

Ve westernovém městečku Boskovice si zábavu užijí děti i dospělí - http://www.westernove-mestecko.cz/

Profile picture of Dung Duong
Author
Dung Duong
Update: November 28, 2019
Difficulty
difficult
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
744 m
Lowest point
327 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Tips and hints

Golfové hřiště a restaurace Kořenec: https://www.korenec-golf.cz/

Arboretum Šmelcovna Boskovice: http://www.smelcovna.cz/

 

Start

Boskovice (385 m)
Coordinates:
DD
49.490334, 16.662434
DMS
49°29'25.2"N 16°39'44.8"E
UTM
33U 620393 5483294
w3w 
///otters.flight.standing

Destination

Boskovice

Turn-by-turn directions

Boskovický městský znak sedmizubého hřebene ztvárňuje hradbu zalesněných vrchů, které město obklopují ze všech stran a především na východní straně polokruhu převyšují město svými vysokými svahy. Drahanská vrchovina je na Boskovicku obzvláště malebná hlubokými lesy a náhorními planinami, vrchovišti a loukami. Drsný kraj v zimě, chladný v létě, čistý ve všech ročních dobách. Okruh po lesích a kopcích Boskovic začneme u evangelického kostela stoupající ulicí po cyklotrase č. 5028 okolo hřbitova až k parkovišti na kraji lesa, které slouží návštěvníkům westernového městečka Wild West city v sousedním pískovcovém lomu.

Písek a písková cesta nás provází v dalších kilometrech, které se noří do hlubokých borových a smrkových lesů, jimiž stále stoupáme po hřebeni spadajícím k západu do Boskovické brázdy a na východ do údolí říčky Bělá. Lesní cesta se záhy mění v asfaltovou, která klesá k silnici Šebetov – Kořenec, kde ke kříží mnoho cyklotras na rozcestí nazývaném Kapouňata. Po silnici překřížíme tok Bělé a pokračujeme po cyklotrase č. 5226 ve směru na Bahna. Asfaltová cesta sleduje tok říčky do hlubokých lesů a bohaté vodní prameny mění občas i cestu v černé bahno vrchovišť.

   Na rozcestí poblíž hájovny ve Žlebě opouštíme údolí Bělé a cyklotrase č. 5226A nás vyvádí z lesů na lučinatou nivu a polní cestou vzhůru do vesnice Kořenec, kterému vévodí kamenná stavba bývalého větrného mlýna, které proslul především novým golfovým hřištěm (a v zimě připravenými běžkařskými okruhy). Na horním konci Kořence u informačního centra golfového areálu nastoupíme k další cestě po silnicích a asfaltových cestách, kterými budeme křižovat náhorní partie Drahanské vrchoviny, které se odtud před námi otevírají. Z Kořence vystoupáme po silnici vedeni cyklotrasou č. 505 do Benešova, kde po projetí vesnicí pokračujeme dále po asfaltové lesní silnici po značení cyklotrasy č. 5227 ve směru nejvyššího bodu Drahanské vrchoviny Skalky (735 m.n.m.). Hned u silničky nedaleko nejvyššího bodu převyšuje okolní vysoké smrky štíhlá věž meteorologického radaru. Rozhled z těchto míst si ale musíme nechat ujít, věž není veřejnosti přístupná. Tuto absenci rozhledového bodu snad časem nahradí nedaleko budovaná rozhledna nad vesnicí Velenov.

   Přímé lesní silnice nás ze Skalek vedou přes chatovou osadu do vesnice Suchý. Rekreační areál na břehu Sušského rybníka dělá z této horské dřevorubecké osady vyhlášené místo odpočinku a sportu v přírodě. Za Suchým se dáváme opět vedeni značením cyklotrasy č. 505 po pohodlné rovné lesní silnici dorazíme na rozcestí u frekventované silnice I. tř. Boskovice – Prostějov. Krátký úsek po hlavní silnici absolvujeme v délce asi 200 m ve směru na Žďárnou, kde o kamionového parkoviště odbočíme vlevo znovu na lesní silnici ve směru páteřní cyklotrasy Jantarové stezky č. 5, které nás vede lesními komplexy mezi údolími Sloupského potoka a Žďárné a okolo rekreačního areálu Relaxa až do Sloupu. Sloupské návsi vévodí poutní kostel Panny Marie a celá upravená vesnice je dodnes hrdá na titul vesnice roku, který získala v roce 2000. Sloup jako severní brána Moravského krasu skýtá těm, kdo chtějí nahlédnout i pod povrch krajiny, vstup do nedalekých Sloupsko-šošůvských jeskyní a krás krasu.  

   Ze sloupského údolí se musíme vyšvihnout ve směru cyklotrasy č. 5085 po silnici na Rájec, což představuje táhlé stoupání vrcholící vesnicí Petrovice. Větrný mlýn nad vesnicí už připomíná pouze kruhová stavba v soukromém vlastnictví. Na křižovatce ve vesnici přesedláme na značení cyklotrasy č. 5117 a směr naší cesty se otáčí k severu zpět k Boskovicím. Za vesnicí Žďár se opět ponoříme do hlubokých lesů, kterými zvlněným terénem po zpevněných lesních cestách dosáhneme až téměř okraje údolí Bělé na dohled od Boskovic.    

   Dříve než se lesní silnice začne v zákrutech spouštět po strmém svahu odbočíme na lesním rozcestí u seníku Pod Lipkou na zpevněnou lesní cestu značenou cykloturistickými značkami č. 5229. Cesta traverzuje po vrstevnici horní hranu svahu nad údolím Bělé a v místech průseků skýtá překrásné výhledy na protějším svahu situovanou zříceninu boskovického hradu a celé město Boskovice.  Traverzová cesta skončí u silnice Újezd – Boskovice, po které se hustě sevřenými serpentinami spustíme strmým klesáním do Pilského údolí, které nás dovede po břehu říčky Bělé do tzv. Podhradí. Nedaleko odtud se nachází sportovní areál Červená zahrada s bazény, zimním stadionem a dalšími sportovišti.

Cesta sedmizubým boskovickým hřebenem nemůžeme zakončit jinak než průjezdem nejstarší částí Boskovic samotných, kudy nás provede cyklotrasa č. 5143. Výšvih z Podhradí vedeme okolo areálu Městských lázní, po terasách pod hradem a zámeckou brankou se dostáváme k horní bráně do židovského města, dnes již výstavně opraveným, kterým projedeme po hlavní ulici. Odtud můžeme stále ve směru cyklotrasy objet zbytek města okolo kolem, nebo  po projetí židovským ghettem odbočit doprava již bez značení, které se centrálnímu boskovickému náměstí vyhýbá, na hlavní náměstí, které zdobí na horním konci radnice s vyhlídkovou věží a na konci dolním gotický chrám sv. Jakuba, a kde náš výlet můžeme zakončit. 

Note


all notes on protected areas

Public transport

Public-transport-friendly

Do Boskovic se dá dojet vlakem i autobusem - jízdní řády zde: https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/

Parking

V Boskovicích je řada placených i neplacených parkovišť. 

Coordinates

DD
49.490334, 16.662434
DMS
49°29'25.2"N 16°39'44.8"E
UTM
33U 620393 5483294
w3w 
///otters.flight.standing
Arrival by train, car, foot or bike

Equipment

Trekové kolo, cyklistická helma


Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

2.0
(1)
Rostislav Zbořil
August 09, 2019 · Community
trasu projel blázen. asi v půlce jsme to zkrátily. začátek terén bahno, les ,pak zajížďka kterou z trasy dotčný nesmazal a nasledovalo silnič,í peklo mezi vesnicemi na biku.
Show more
When did you do this route? August 09, 2019
Photo: Rostislav Zbořil, Community
Photo: Rostislav Zbořil, Community

Photos from others


Reviews
Difficulty
difficult
Distance
57 km
Duration
4:59 h
Ascent
834 m
Descent
834 m
Public-transport-friendly Circular route Scenic Refreshment stops available Cultural/historical interest Botanical highlights

Statistics

 • Content
 • Show images Hide images
Features
Maps and trails
Duration : h
Distance  km
Ascent  m
Descent  m
Highest point  m
Lowest point  m
Push the arrows to change the view