Choose a language
Plan a route here Copy route
Bicycle Ride recommended route

Trasa Partnerství - z Jindřichova Hradce do Litschau a zpět

Bicycle Ride · Jihočeský kraj
Responsible for this content
South Bohemia Verified partner  Explorers Choice 
  • Zámek Jindřichův Hradec
    Zámek Jindřichův Hradec
    Photo: Jižní Čechy, CC BY, South Bohemia
Trasa Partnerství mapuje prolínání české a rakouskéminulosti i přítomnosti obyvatel tohoto regionu. Povede vás přes české i rakouské vesnice do lázeňského městečka Litschau.
moderate
Distance 63.3 km
4:48 h
566 m
566 m
601 m
446 m
Z Jindřichova Hradce jeďte kolem Lišného dvora. Nedaleko od něj se nachází bývalá oblíbená výletní restaurace Rudolfov, kde pobýval na letním bytě spisovatel Karel Čapek. Odtud budete pokračovat do Malíkova nad Nežárkou. Odtud zamíříte k Lesnímu hotelu Peršlák, který by měl být určitě příjemnou zastávkou pro osvěžení, ale lze zde najít i plno zajímavostí. Hotel byl dříve budovou pohraniční stráže. Před ním se nachází tzv. Kámen republiky (obrys připomíná tvar republiky) s nápisem „Naše je a naše zůstane 21. 5. 1938“. Umístili jej sem naši vojáci v době ohrožení Československa nacisty. Další zastávkou pak bude malé lázeňské městečko Litschau, kde naleznete dostatek příležitostí pro odpočinek i občerstvení. Z něj budete pokračovat k osadě Pele a podél rybníka Špačkov do Staňkova, kde naleznete příjemnou možnost doplnění energie a občerstvení koupelí ve Staňkovském rybníku. Pokračujte přes Lásenice a obec Políkno s nově opravenou návesní kaplí Jména Panny Marie zpět do Jindřichova Hradce.

Author’s recommendation

Cestou z Malíkova stojí za návštěvu malebný penzion Malíkovský dvůr. http://www.malikovskydvur.cz/ 

Profile picture of Dung Duong
Author
Dung Duong
Update: June 18, 2019
Difficulty
moderate
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
601 m
Lowest point
446 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Track types

Asphalt 18.90%Forested/wild trail 36.13%Path 1.06%Road 43.38%Unknown 0.50%
Asphalt
12 km
Forested/wild trail
22.9 km
Path
0.7 km
Road
27.5 km
Unknown
0.3 km
Show elevation profile

Tips and hints

Informace o možnostech a památkách v rakouském městečku Litschau zde: http://www.litschau.at/Srde_269_n_283_Vas_vitame_ 

Start

Jindřichův Hradec (479 m)
Coordinates:
DD
49.145298, 14.997055
DMS
49°08'43.1"N 14°59'49.4"E
UTM
33U 499785 5443608
w3w 
///counters.moral.added

Destination

Jindřichův Hradec

Turn-by-turn directions

Z Jindřichova Hradce vede trasa na jih nejprve v souběhu s páteřní cyklotrasou Greenways Praha – Vídeň (CT32), pokračuje kolem Lišného dvora, který patřil k panství Jindřichův Hradec. Nedaleko se nachází bývalá oblíbená výletní restaurace Rudolfov, kde pobýval na letním bytě spisovatel Karel Čapek. Mírným stoupáním se dostanete po CT32 do obcí Horní Žďár a Dolní Žďár a budete pokračovat do Malíkova nad Nežárkou. Cestou z Malíkova stojí za návštěvu Malíkovský dvůr. Kousek od Malíkova nad Nežárkou se nachází obec Nová Ves, jejíž zajímavostí je, že je založena na půdorysu podkovy. Odtud stále po CT32 zamíříte k Lesnímu hotelu Peršlák, který by měl být určitě příjemnou zastávkou pro osvěžení, ale lze zde najít i plno zajímavostí. Tento lesní hotel byl dříve budovou pohraniční stráže. Před lesním hotelem se nachází tzv. Kámen republiky (obrys připomíná tvar republiky) s nápisem „Naše je a naše zůstane 21. 5. 1938“. Umístili jej sem naši vojáci v době ohrožení Československa nacisty. Zde se zároveň nachází nejsevernější bod Rakouska. Dál budete pokračovat na jih po Eisenwurzenweg 08 přes rakouské obce Rottal, Haugschlag, Türnau, Hörmanns bei Lischau do malého lázeňského městečka Litschau, kde naleznete dostatek příležitostí pro odpočinek i občerstvení. Z Litschau budete pokračovat na západ směrem k rakousko – české hranici, za níž se napojíte na CT1014, která vás po jednom kilometru přivede k osadě Pele, kde za parkovištěm odbočíte vpravo na CT1010 a ta vás povede podél rybníka Špačkov do Staňkova, kde naleznete příjemnou možnost doplnění energie a občerstvení koupelí ve Staňkovském rybníku. Ze Staňkova budete pokračovat v souběhu s CT322 kolem bývalé Hajnice v Zadním lese a dál na lesní křižovatku Pod Smírčím vrchem. Asi po 2,5 km za touto křižovatkou se vaše trasa odkloní odbočením vlevo od CT322 a po modré značce KČT povede asi 1,5 km na křižovatku Pod Homolkou, kde odbočíte vlevo a po zelené značce budete pokračovat až do obce Lásenice. Odtud zamíříte do obce Vydří a následně přes obec Políkno s nově opravenou návesní kaplí Jména Panny Marie se vrátíte zpět do výchozího bodu – města Jindřichův Hradec.

Public transport

Public-transport-friendly

Do Jindřichova Hradce se dostanete vlakem i autobusem. Jízdní řády zde: https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/ 

Parking

V Jindřichově Hradci se nachází řada parkovišť. Nejvhodnějši vzhledem k blízkosti startu trasy jsou parkoviště na ulici Václavská. 

Coordinates

DD
49.145298, 14.997055
DMS
49°08'43.1"N 14°59'49.4"E
UTM
33U 499785 5443608
w3w 
///counters.moral.added
Arrival by train, car, foot or bike

Equipment

Trekové kolo, cyklistická helma.

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Difficulty
moderate
Distance
63.3 km
Duration
4:48 h
Ascent
566 m
Descent
566 m
Highest point
601 m
Lowest point
446 m
Public-transport-friendly Circular route Scenic Refreshment stops available Cultural/historical interest Flora Fauna

Statistics

  • Content
  • Show images Hide images
Features
Maps and trails
  • 11 Waypoints
  • 11 Waypoints
Distance  km
Duration : h
Ascent  m
Descent  m
Highest point  m
Lowest point  m
Push the arrows to change the view