Choose a language
Plan a route here Copy route
Bicycle Ride recommended route

Znojmo region on the Moravian Wine Route - history in wine

Bicycle Ride · Jihomoravský kraj
Responsible for this content
South Moravia Verified partner  Explorers Choice 
  • Kostel sv. Mikuláše ve Znojmě za hradbami
    Kostel sv. Mikuláše ve Znojmě za hradbami
    Photo: Jan Čelikovský, CC BY, South Moravia
Stezka začíná ve Znojmě a vstupuje do Narodního parku Podyjí. Prochází moravským pohraničím až do obce na soutoku Dyje s Jevišovkou.
moderate
Distance 66.2 km
4:32 h
270 m
365 m
321 m
171 m
Stezka začíná v centru Znojma. Rušný provoz města opouští stezka Louckou ulicí kolem premonstrátského kláštera. Most přes Dyji je již branou do významné vinařské obce Nového Šaldorfu-Sedlešovic. Následuje první stoupání do Konic. Po sjezdu do Popic následuje půvabný, technicky náročný přejezd Havranického vřesoviště, který je vstupem do Národního parku Podyjí. Ve Starých vinicích nad Havraníky je možné navštívit ochutnávkový altán vín Znovín Znojmo. Za Havraníky odbočuje stezka do Šatova. Ze Šatova stoupá ke státní hranici s Rakouskem. Zvlněný terén podél státní hranice opustí stezka odbočením po bývalé signálce směrem na Chvalovice, odkud v souběhu s dálkovou cyklotrasou Greenway Praha – Vídeň pokračuje do Načeratic. Rychle ubíhající rovinatá trasa Vás přivede k jedinečnému renesančnímu vodnímu mlýnu s náhonem ve Slupi. V Dyjákovicích stezka odbočuje na bývalou signálku a směřuje do Hevlína. Vlakové spojení na Znojmo nebo Břeclav můžete využít z nedaleké Jevišovky.

Author’s recommendation

Za návštevu stojí ochutnávkový altán vín Znovín Znojmo nad Havraníky. NávštěvuPěchotní srub MJ-S3 - Zahrada v Šatově je ideální pro výlet s dětmi.
Profile picture of Dung Duong
Author
Dung Duong
Update: April 07, 2021
Difficulty
moderate
Technique
Stamina
Experience
Landscape
Highest point
321 m
Lowest point
171 m
Best time of year
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Track types

Asphalt 16.09%Dirt road 0.04%Forested/wild trail 18.15%Bike pushing needed 0.06%Road 50.46%Unknown 15.17%
Asphalt
10.7 km
Dirt road
0 km
Forested/wild trail
12 km
Bike pushing needed
0 km
Road
33.4 km
Unknown
10 km
Show elevation profile

Safety information

Po sjezdu do Popic následuje technicky náročný přejezd Havranického vřesoviště.

Tips and hints

https://www.obecsatov.cz/volny-cas/informace-pro-navstevniky/pechotni-srub/

https://www.znovin.cz/ochutnavkovy-stanek-na-vinicni-trati-stare-vinice-havraniky

Start

Znojmo (266 m)
Coordinates:
DD
48.852955, 16.058214
DMS
48°51'10.6"N 16°03'29.6"E
UTM
33U 577627 5411649
w3w 
///gloves.progress.handwriting

Destination

Jevišovka

Turn-by-turn directions

Moravská vinná stezka – páteřní trasa napříč vinorodou Moravou – prochází všemi vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti regionálních okruhů vinařských stezek. Svou pouť začíná v centru Znojma, nedaleko obelisku se sochou bohyně vítězství Niké na Komenského náměstí. Uprostřed Husových sadů označuje její začátek návěstí se sklepním žudrem červené barvy. Po krátkém sjezdu parkem pokračuje kilometrovým úsekem po silnici I. třídy. Rušný provoz a hřmot města opouští stezka Louckou ulicí kolem premonstrátského kláštera; most přes Dyji je již branou do významné vinařské obce Nového Šaldorfu-Sedlešovic. Ze silnice Znojmo – Retz odbočuje trasa za obcí a přivádí cyklisty k prvnímu stoupání do Konic. Po sjezdu do Popic následuje půvabný, technicky náročný přejezd Havranického vřesoviště, který je vstupem do Národního parku Podyjí. Kamenitou stezku zdobí kaple, kříže a Boží muka s česko-německými nápisy, doklady staleté společné minulosti. Ve Starých vinicích nad Havraníky čeká na cyklisty oáza v podobě ochutnávkového altánu vín firmy Znovín Znojmo. Mezi desítkou vzorků můžete ochutnat i znamenité cuveé Charles Sealsfield, upomínající na slavného rodáka z Popic, spisovatele Karla Postla. Náhorní plošina nad Havraníky je ideálním výchozím místem ke krátké zajížďce k legendární vinici Šobes.  

 

Za Havraníky odbočuje stezka do Šatova. Na trase leží snad všechny sklepy v obci, pouze k tomu nejznámějšímu – Malovanému – musíte kousek odbočit. Ze Šatova stoupá Moravská vinná stezka ke státní hranici s Rakouskem kolem pěchotního srubu čs. opevnění. Ve viniční trati Nad Peklem je parádní vyhlídka na rakouské a moravské vinařské obce, za pěkného počasí lze prý vidět i Alpy. Zvlněný terén podél státní hranice opustí stezka odbočením po bývalé signálce směrem na Chvalovice, odkud v souběhu s dálkovou cyklotrasou Greenway Praha – Vídeň pokračuje do Načeratic. Rovinatý silniční úsek si můžete zpestřit návštěvou hrádku Lampelberk, jehož kulatá věž poskytuje široký výhled do krajiny nebo ochutnávkou ve vinařském centru společnosti Ampelos ve Vrbovci.

 

Následující úsek je výmluvným svědectvím o osudu moravského pohraničí, které tragicky utrpělo poválečným odsunem Němců a následnou komunistickou devastací. Kdysi bohatý kraj jen těžce hledá ztracenou tvář. Rychle ubíhající rovinatá trasa Vás přivede k jedinečnému renesančnímu vodnímu mlýnu s náhonem ve Slupi. Obrazem nešetrného hospodaření dřívější lidové armády je zámek v Jaroslavicích, za nímž stezka odbočuje ze silnice a krátkým úsekem po břehu rybníka a topolovou alejí spěje do Hrádku. Před obcí si všimněte novogotické kaple z roku 1906, která byla po opravě zasvěcena sv. Anežce České. Dříve, než se vydáte na závěrečný desetikilometrový úsek do Hevlína, zastavte se na návrší na okraji Hrádku. Za ohradní zdí pozdně barokního kostela sv. Petra a Pavla objevíte ojedinělou románskou rotundu sv. Oldřicha, která je zmiňovaná již v polovině 11. století. V Dyjákovicích stezka odbočuje na bývalou signálku a klidnou asfaltovou cestou směřuje do Hevlína.

Vlakové spojení na Znojmo nebo Břeclav můžete využít z nedaleké Jevišovky. Odměnou těm, kteří si přidají šest kilometrů bude shlédnutí dvou nových odpočívek na Greenways vytvořených ivančickým sochařem Josefem Zahradníkem a památky obce na soutoku Dyje s Jevišovkou. Dominantou obce je kolonizační osady je kostel sv. Kunhuty s původní gotickou věží, loď chrámu byla přestavěná ve 30. letech 20. století. V polovině minulého desetiletí byly opraveny drobné sakrální památky v obci, barokní socha sv. Jana Nepomuckého je státem chráněnou památkou.

Public transport

Public-transport-friendly

Do Znojma je možné využít vlakových a autobusových spojů. Z Jevišovky je pak možná využít vlakové spojení na Znojmo nebo Břeclav.

Parking

Ve Znojmě je možné parkovat na jednom z parkovišť v centru města.

Coordinates

DD
48.852955, 16.058214
DMS
48°51'10.6"N 16°03'29.6"E
UTM
33U 577627 5411649
w3w 
///gloves.progress.handwriting
Arrival by train, car, foot or bike

Equipment

trekové kolo a cyklistická helma

Questions and answers

Ask the first question

Would you like to the ask the author a question?


Rating

Write your first review

Help others by being the first to add a review.


Photos from others


Difficulty
moderate
Distance
66.2 km
Duration
4:32 h
Ascent
270 m
Descent
365 m
Highest point
321 m
Lowest point
171 m
Public-transport-friendly Refreshment stops available Family-friendly Cultural/historical interest Flora Fauna Linear route

Statistics

  • Content
  • Show images Hide images
Features
Maps and trails
  • 8 Waypoints
  • 8 Waypoints
Distance  km
Duration : h
Ascent  m
Descent  m
Highest point  m
Lowest point  m
Push the arrows to change the view